Yukarı Çık
 
‘Hayvan sağlığı bizim için önemli’
12 Kasım 2017 Pazar 16:01:28
257 kez okundu.

 

 

 

  • Sevimli Dostlar İşletmecisi Erkan Aysel, muhabbet kuşu alırken yerli kuş alınması gerektiğini söyleyerek, hayvan sağlığının kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

 

..”Muhabbet kuşlarında özellikle yerli üretim almaya dikkat edilmesi lazım. Çünkü ucuz olsun diye ithal kuş getiriyorlar. Alışması zor oluyor ve ısırıyor. İthal kuş, sahibini çok uğraştırır.”

 

..”Biz öncelikle paraya değil; hayvanın sağlığına önem veriyoruz. Tabi bu her pet shopcu için geçerli olmayabilir. Benim için önemli olan hayvan sağlığı. Para ve ticaret bizim için önemli değil.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Sevimli Dostlar İşletmecisi Erkan Aysel, pet shoplardan bir hayvan alırken öncelikli olarak hayvanın sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Evcil hayvan seçiminde önemli püf noktaların olduğunu söyleyen Aysel, hayvanı alırken ilk önce sevgi olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

‘İthal kuş, sahibini çok uğraştırır’..

“Evinize bir kuş almak istiyorsanız ilk önce o kuşun sağlığına dikkat edeceksiniz” diyen Aysel, “Yapmış olduğu dışkısı çok sulu olmayacak. Kuşun gözlerine baktığınız zaman bir canlılık görmeniz gerekiyor. Muhabbet kuşlarında özellikle yerli üretim almaya dikkat edilmesi lazım. Çünkü ucuz olsun diye ithal kuş getiriyorlar. Alışması zor oluyor ve ısırıyor. İthal kuş, sahibini çok uğraştırır. Yerli üretimde buranın şartlarını ve havasını iyi bildiği için alışması çok kolay olur. Isırmaz ve konuşur. Kuş yem yiyecek. Kanat altına kafasını sokmuş kuşa dikkat edin, herhangi bir hastalığı olabilir.Bu konularda lütfen bilen birinden yardım isteyin” ifadelerine yer verdi.

‘1994 yılından beri papağan eğitiyorum’..

1994 yılından beri papağan eğitimcisi olduğunu söyleyen Aysel, “Papağanlar her zaman pahalıdır. Mesela Jako papağanlarınkelime haznesi sınırsızdır. Yani kelime öğretirseniz sizinle insanmış gibi konuşur. 1994 yılında beri papağan eğitiyorum. Sayısız papağan eğittim. Hatta ünlü bir bankanın reklamında oynayan papağanı da ben eğittim” dedi.

‘Hayvan sağlığı bizim için önemli’..

Paraya değil; hayvan sağlığına önem verdiklerini söyleyen Aysel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz öncelikle paraya değil; hayvanın sağlığına önem veriyoruz. Tabii bu her pet shopcu için geçerli olmayabilir. Benim için önemli olan hayvan sağlığı. Para ve ticaret bizim için önemli değil. Buradaki hayvanların bırakmış oldukları sevgi benim için çok önemli. Benim için insanları mutlu etmek önemli. Piyasada kötü insanlar var. Hasta kuşu verebilirler. Bu işi ticarete dökebilirler. Dikkatli olun.”

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı