Yukarı Çık
 
Siluetleri muhafaza edilecek
10 Kasım 2017 Cuma 17:14:54
380 kez okundu.

 

 

  • Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ilde bulunan camilerin AR-GE çalışması yapılacak..

 

..”Geleneksel siluetleri korumanın yanı sıra modern şehirlerde mabet öğelerine yer verebilmek için öncelikle mabetlerin hayatımızda kapladıkları yeri arttırmalı ve bu mekanlarda geçireceğimiz zamanları çoğaltarak hayatımızda ardından şehirlerimizde yer edinmelerini sağlamalıyız.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, çalışmanın 2018 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Camilerin yerine artık yüksek ve ruhsuz binaların olduğunu söyleyen müdürlük yetkilileri, “Modern şehirlerin siluetinde mabet sorunu ve çözüm önerileri projesi il müdürlüğümüzün 2017 faaliyetleri arasında planlanan AR-GE projeleri arasında yer almaktadır. Yüzyıllar öncesinin şehircilik anlayışının gözbebekleri olarak yer alan ve özellikleİslamiyet’in simgesel şehirlerinde hem şehrin hem siluetin zarif ve biricik parçaları olan camiler ve mescitler günümüzde yavaş yavaş yerini kütlesel, yüksek ve ruhsuz binalara bırakıyor.Şehircilik anlayışında alışveriş merkezleri, eğlence mekanları, işyerleri ve plazaların hayatımızın ve kullanım alanlarımızın vazgeçilmez parçaları haline geldiği son yüzyılda söz konusu mekanların şehir siluetinde de vurgulanan öğeler olması kaçınılmaz bir hal alıyor” ifadelerine yer verdiler.

‘MUHAFAZA EDİLECEK’

Müdürlükten yapılan açıklamada, şu sözlere yer verildi: “Geleneksel siluetleri korumanın yanı sıra modern şehirlerde mabet öğelerine yer verebilmek için öncelikle mabetlerin hayatımızda kapladıkları yeri arttırmalı ve bu mekanlarda geçireceğimiz zamanları çoğaltarak hayatımızda ardından şehirlerimizde yer edinmelerini sağlamalıyız. Bu edinim için mimarlar, mühendisler, tarihçiler, tasarımcılar, sanatçılar ve şehir plancılarının beraberce oluşturacağı bir tasarım politikası geliştirilerek, bu mekanların işlevsel açıdan zenginleşmesi sağlanmalıdır. Bütün dinlerde mabetler, insanın doğa ile başbaşa kaldığında yaptığı ibadet ve dualarından aldığı hazzın şehirde de gerçekleşebilmesi için yapılan bir doğa/evren simülasyonudur ve medeniyetlerin evren tasavvuru ile yakından ilgilidir. Siluetlerinde mabetlerin kaybolduğu, su ve gökyüzüyle irtibatın yüksek yapılar ile kesildiği şehirlerde yaşayanların mutlu olmaları da, o şehre kendilerini ait hissetmeleri de mümkün olmaz. İşte bu üç olumsuzluğu da yaşamayan şanslı illerimizden ve yeryüzü cennetlerinden birisi olan Yalova’da bundan sonraki yapılacak imar faaliyetlerinde de aynı güzelliğini muhafaza edebilmesi amaçlanıyor. Bu çalışma hakkında ilk olarak çeşitli araştırmalar ve literatür taramaları yapılmıştır. Siluet sorunu odağının yanı sıra detaylara inilerek mabetler ve hayatımızdaki yerleri gibi konular irdelenmeye ve sorunlara çözüm aranmaya devam edilmekte olup, AR-GE ekibi olarak karşılıklı fikir paylaşımları yapılmaktadır. AR-GE çalışmasının 2018 yılında tamamlanması planlanmaktadır.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı