Yukarı Çık
 
‘BİZ BU MASALI ÇOK DİNLEDİK!’
10 Ekim 2017 Salı 18:02:39
548 kez okundu.

50 BİNLİK PLANLAMANIN GERÇEKÇİLİKTEN ÇOK UZAK OLDUĞUNU TEMA İL TEMSİLCİSİ İŞTE BÖYLE TANIMLADI..

 

..”İMES OSB, 5 milyon metre karelik toprağımızı kullanılmaz, artık tarım yapılamaz hale getirecek. 12 bin kişi istihdam edilecek deniyor. Biz bu masalı tersaneler yapılırken çok dinledik.”

..”Tersanelerde Yalova’dan kaç kişi çalışıyor. Bir tespite göre sadece çalışanların %25’i. Diğer çalışanlar Kartal ve Pendik’ten geliyor.”

..”Sanayinin suyu nereden gelecek? Yalova kamuoyunun ikna edici ve rakamlara dayanan bir açıklamaya ihtiyacı var. Haydi, buyurun beyler açıklayın. Bekliyoruz.”

 

‘SUYUMUZA DA GÖZ DİKTİLER!’

  • Laledere ve Gacık köylerinden denize doğru uzanan vadide kurulması amaçlanan 7 OSB için çalışmalar hızla devam ediyor. TEMA Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan, bu OSB’lerin ihtiyacı olan suyun nereden karşılanacağını sordu.

..”Yalova’nın tek alternatif su kaynağı Yalova’ya yetmiyor. Sanayi bölgesinin ihtiyacı olan ve Yalova’nın günlük su tüketiminin yaklaşık yüzde otuzu olan 20 bin metreküplük suyun nereden sağlanacağı sorusuna cevap yok.”

Haber / Vedat SARI

Yapılan hesaplamalara göre ve danışman şirket verilerine göre OSB bölgesine günlük yaklaşık 20 bin metreküp su gerekiyor. 7 OSB’nin bulunduğu bölgede yapılan derin sondaj çalışmaları sonucunda yeterli su olmadığı anlaşıldı. Denizden su arıtma suretiyle kullanma suyunun karşılanması için çalışma başlatılacağı öğrenildi.

TEMA Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan, “Laledere ve Gacık köylerinden denize doğru uzanan vadide kurulması amaçlanan 7 OSB, hızla bölgeye yerleşmek için çalışıyor. En büyüklerinden olan İMES OSB, 5 milyon metre karelik toprağımızı kullanılmaz, artık tarım yapılamaz hale getirecek. 12 bin kişi istihdam edilecek deniyor. Biz bu masalı tersaneler yapılırken çok dinledik. Şimdi bir bakın bakalım tersanelerde Yalova’dan kaç kişi çalışıyor. Bir tespite göre sadece çalışanların %25’i. Diğer çalışanlar Kartal ve Pendik’ten geliyor” dedi.

 

‘BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELECEK?’

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’ndan ve OSB yönetim kurullarından üst üste gelen açıklamalarda pembe bir tablo çizildiğine dikkat çeken Faruk Tezcan, şöyle konuştu: “Yalova’nın tek alternatif su kaynağı Yalova’ya yetmiyor. Sanayi bölgesinin ihtiyacı olan ve Yalova’nın günlük su tüketiminin yaklaşık yüzde otuzu olan 20 bin metreküplük suyun nereden sağlanacağı sorusuna cevap yok. Altınova ilçe sınırları içinde yapılan iki barajın OSB’lerin su ihtiyacını karşılaması söz konusu değil. Zaten bir kısmı Karamürsel tarafına aktarılacak. OSB’lerin sıvı ve katı atıklarının ne olacağı ise ayrı bir bilmece. Plan notlarında su konusuna nasıl bir çözüm bulunduğu merak konusu. Su kapasitemiz belli. Artacak nüfus belli. Peki; sanayinin suyu nereden gelecek? Yalova kamuoyunun ikna edici ve rakamlara dayanan bir açıklamaya ihtiyacı var. Haydi, buyurun beyler açıklayın. Bekliyoruz.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı