Yukarı Çık
 
‘Kahvelerde gidip oyun oynamadım, boyacılık yaptım’
10 Ekim 2017 Salı 11:53:16
268 kez okundu.

4 çocuğunu boyacılık mesleği ile okuttu

 

 

 

  • Çocukluğundan bu yanan boyacılık yapan 61 yaşındaki Şaban Doğdu, 19 yıl önce kurduğu ufak bir işletme ile aile geçimine destek sağlıyor.

 

Haber /Vedat SARI

 

Okuldan çıktıktan sonra sokaklarda 31 yıl boyacılık yapan Şaban Doğdu, 19 yıldır kendi işletmesinde aile geçimine önemli destek sağlıyor. Boyacılık mesleği ile 4 çocuğunu da okutmayı başaran Doğdu, çocukluk dönemlerinde para kazandığı ceviz sandığına gözü gibi koruyor. Evdeki buzdolabının boş kalmaması içi daha çok çalıştığını söyleyen Doğdu, boş zamanlarında kahvelere gidip oyun oynamadığını, boyacılık yaptığını belirtti.

‘5 LİRAYA ALMIŞTIM’

50 senedir bu mesleği yaptığını ve çok sevdiğini söyleyen Doğdu, “Çocukken okuldan çıktıktan sonra boyacılık yapardım.Önümdeki ceviz sandığını o tarihlerde 5 liraya almıştım. Şu an hala saklıyorum, çünkü manevi açıdan benim için çok önemli. Çocukluğumda ekmek parasını bu sandık ile kazanıyordum. Boş zamanlarımda kahvelerde gidip oyun oynamadım, boyacılık yaptım” dedi.

‘KENARDA PARAM YOK BELKİ AMA CEBİM PARASIZ KALMIYOR’

Mesleğe ilginin iyi olduğunu söyleyen Doğdu, “Şu an dikiş makinelerim var. Bu mesleği öğrenmek için birçok yere gittim, azmettim. Sonunda mesleğin her detayını öğrendim. 19 yıldır da kendi işimde ekmeğimi kazanıyorum.4 çocuğum var, hepsini bu meslek ile okuttum.  Kenarda param yok belki ama cebim parasız kalmıyor. Evdeki buzdolabını boş bırakmamak için daha çok çalışıyorum” diye konuştu.

‘GENÇLERİMİZİ TOPLUMA YİNE BİZLER KAZANDIRMALIYIZ’

Son olarak gençlere seslenen Doğdu, şunları kaydetti: “Çağımızın gençleri saygıyı ve sevgiyi öğrenmeli. Büyüğü, küçüğü tanımalarını isterim. Minibüste yaşlı bir kadına yer vermeyen gençlerimiz var. Biz büyüklerimizden böyle öğrenmedik. Eğitim almak için okula gidiyorlar. Gençlerimizi topluma yine bizler kazandırmalıyız. Gereken ne ise yapmalıyız. Sırtımızı dönüp kendi hallerine bırakmamalıyız. Bizler gelecekte vatanımızı koruyacak gençlerimizi daha güzel bir şekilde eğitmeliyiz. Daha bilinçli ve saygılı gençler için biz de çok çalışmalıyız.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı