Yukarı Çık
YASKİ’DEN YALOVA’YA DEV YATIRIM!
18 Ağustos 2017 Cuma 16:51:42
1078 kez okundu.

Toplamda 15 milyon TL değerinde olan 3 projeden biri hayata geçirildi..

 

 

 

 

  • YASKİ Çıkış Suyundan Sulama Suyu Projesi hayata geçirildi. Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer’in butona basmasıyla startı verilen proje, sulama suyu kullanımında büyük önem taşıyor.

 

..“Dünyada olmayan bir projeyi Yalova’da yaşama geçiriyoruz.”

 

 

..“Derin Deniz Deşarjı Projesi’nde bir metre boru çapı ile arıtılmış atık suyun denize deşarjı sağlanacak.”

 

Haber / Vedat SARI

 

YASKİ Arıtma Tesisi’nden çıkan atık suların ileri arıtma sayesinde sulama suyuna dönüştürülmesi projesinin etüt ve fizibilite çalışmaları bir süre önce tamamlanmıştı. Yapılan son düzenlemelerin ardından YASKİ Çıkış Suyundan Sulama Suyu Projesi hayata geçirildi. Projenin açılışına Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, belediye meclis üyeleri ve YASKİ personeli katıldı. Yapılan teknik incelemelerini ardından Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer’in butona basması ile birlikte proje hayata geçti. Bu proje ile Yalova’nın sulama suyu tasarrufu ile önemli bir kazanım elde edeceği düşünülürken hem ülke ekonomisine katkı sağlanacak hem de su kaynakları konusunda sürdürülebilir bir yöntem oluşturularak ülkenin çevresel politikalarına da destek verilecek. Proje kapsamında ilk etapta 15 dönüm alanda sudan faydalanılacak. Arıtma tesisinde günlük çıkış suyu tamamı ile sulanabilecek toplam alan 3 bin 500 dönüm olacak. Projenin yatırım maliyeti ise 10 milyon 920 bin TL.

Atık su deşarj edilecek..

Toplantıda YASKİ’nin devam eden diğer projeleri de duyuruldu. Devam eden projeler arasında olan Derin Deniz Deşarjı Projesi’nde önemli ölçüde ilerleme kaydedildiği belirtildi. Bu proje ile bir metre boru çapı ile denize arıtılmış atık suyun deşarjı sağlanacak. Tam kapasitede 1760lt/sn arıtılmış su denize deşarj edilecek. 103 metre difüzör hattı, 762 metre deniz hattı ve 558 metre kara hattı olmak üzere toplamda bin 432 metre projelendirildi. 558m kara hattının tamamı ekipman montajları ile birlikte tamamlandı. Deniz hattında 295m boru deniz tabanına indirilmiş, 200metresinin gömülmesi bitti. 200 metrede deniz kazı ve garbiyon indirme işlemleri devam ediyor. Önümüzdeki hafta denizdeki boruya 290metre yapımı tamamlanan boru eklenerek deniz hattında yarıya gelinmiş olacak.

Dünyanın gözü Yalova’da olacak..

Dünyada tek olacak 1MV Güneş Enerji Santrali Projesi için de geri sayım başladı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının güçlü ekonomi ve ulusal güvenlik temeli ile şekillenen milli enerji politikaları doğrultusunda, enerjide kendi kendine yetebilen bir tesis olmak için yapımına başlanılacak olan YASKİ GES projesi ile proses havuzu üzerine kurulu güç olarak dünyada tek tesis olacak. Ulusal anlamda iklim değişikliği, çölleşme ve erozyon ile mücadeleye önemli katkıda bulunacak. Sera gazı salınımı azaltılacak. Yıllık 600 bin TL enerji geliri elde edilecek. Bu oran hibe desteği ile bir milyon 200 bin TL olacak. 1.336.090,36 kWh yenilenebilir enerji üretimi yapılmış olacak, 705.684,00 kg CO2 salınımı engellenecek. Tesiste enerjide kendi kendine yetebilecek. Bu yatırım için onaylanan kredi miktarının 7 milyon TL olduğu açıklandı.

‘Gece-gündüz takip ediyoruz’..

Açılış öncesi açıklamalarda bulunan Yalova Milletvekili Fikri Demirel, su kaynaklarını etkin kullanmak mecburiyetinde olduklarını kaydetti. Milletvekili Demirel, “Gelecekte su kaynakları çok önem arz edeceği için biz de arıtma tesisinde deşarj edilen suyu kazandıracağız. Bu proje ile akarsu kaynaklarını daha ekonomik kullanacağız. Dünyada olmayan bir projeyi Yalova’da yapacağız. Bununla ilgili Türkiye’de birçok belediyenin müracaatı var ama şu anda ilk bizim projemize 7 milyon TL kredi çıkarıldı. Bu projenin takipçisiyiz. Bu projeler çok göze gelmeyebilir ancak yaklaşık 15 milyon TL değerinde. Yalova ekonomisine büyük katkı olacak. Biz, Yalova’nın ihtiyaçları doğrultusunda tarafımıza intikal edilen konuları gece-gündüz takip ediyoruz” diye konuştu.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı