Yukarı Çık
Seminer
TARIM ŞAHA KALKACAK!
11 Ağustos 2017 Cuma 16:56:08
288 kez okundu.

 

 

  • İl Özel İdaresi’nce, tarıma büyük yatırım gerçekleşti. 10 köyde hazır hale getirilen sulama suyu göletleri, Çiftlikköy ilçesi Dereköy’de gerçekleşen toplu açılış töreni ile hizmete girdi.

 

Haber / Vedat SARI

 

İl Özel İdaresi tarafından köylere yapılan sulama suyu göletleri Çiftlikköy ilçesine bağlı Dereköy'de gerçekleşen toplu açılış töreni ile hizmete girdi. Sugören, Sermayecik, İlyasköy, Mecidiye, Dereköy, Örencik ve Çukurköy'de inşa edilen 10 gölet, 719 bin TL'ye mal olan ve 55 bin metre küp su tutma hacmine sahip Dereköygöleti ile birlikte aynı anda hizmete girdi. Göletler, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ile çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Yalova’nın 7 köyünde hazır hale getirilen 10 sulama suyu göletinin toplu açılış töreni gerçekleştirildi.Dereköy’de yapılan törene, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, İl Genel Meclisi üyeleri, kurum müdürleri, davetliler ve çok sayıda köy halkı katılım gösterdi.Törenin açılış konuşmasını İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan yaptı.

‘Toplamda 719 bin TL’ye mal oldu’.

Dereköygöleti ve inşa edilen diğer 10 göletle ilgili teknik bilgileri aktaran Karahan, “Göletin tabanı jeomembran denen bir madde ile kaplı. Altında ise jeotekstil denen bir başka malzeme daha var. Toprağın en alt kısmında ise bir drenaj hattı daha yapıldı. Bu göletin rezervuar hacmi 55 bin metre küp.  Kazı dolgu tekniği ile oluşturuldu. Kış aylarında suyun depolanması, suyun olmadığı yaz dönemlerinde bu suyun sulama amaçlı olarak kullanılmasına yönelik imal edildi. Yüksek kotlarda kışın akan dereden 580 metrelik derivasyon hattı ile su gölete taşınıyor ve biriktiriliyor. Şu anda gölette tutulan su miktarında 2 ila 2,5 metre arasında bir düşme var ki bu da projenin ne derece başarılı olduğunun bir göstergesidir. 8 metre derinliğindeki bu gölette biriktirilen suyun 2,5 metresi yaz sezonunda sulama amaçlı olarak çiftçilerimiz tarafından kullanılmış durumda. Yani ilk yıldan daha rasyonel olarak kullanılmaya başlanmış. 2016 yılında bu projeye başladık. 2 etap olarak yola çıkıldı. 1. etapta kazı, dolgu ve derivasyon hattının yapımı, 2. etapta ise membran kaplama ve buradan itibaren bin 500 metre sulama hattı yapıldı. 1 etabı 302 bin, 2 etapta 417 bin TL olmak üzere toplamda 719 bin TL'ye mal oldu. Bunun 300 bin TL'lik bölümü İller Bankası'nın köylere yardım faslından alındı. Geri kalanı ise İl Özel İdaresi’nin öz kaynaklarından karşılandı. Sermayecikgöleti, Sugörengöleti buradaki gibi membran kaplama olarak yapıldı. Geri kalanları ise kuru derelerden su tutmak için kil çekirdekli toprak gövde şeklinde inşa edildiler. Bu şekilde de 7 adet gölet daha yapıldı. İlyasköy, Mecidiye, Dereköy, Sugören, Örencik ve Çukurköy'de olmak üzere toplamda 10 adet sulama amaçlı gölet inşa edildi” diye konuştu.

‘Bin 500 TL fazla bir katma değer elde ediliyor’.

DereköyGöleti’nin ekonomik açıdan büyük kazanç sağlayacağını söyleyen Karahan, şunları kaydetti: “Basit bir ekonomik analiz yapmak gerekirse,Dereköy'deki bu gölet için 719 bin TL para harcadık. Burasının sulama havzası kurak dönemde 380 dekar, yağışlı dönemde ise 500 dekardır. Açık alan yetiştiriciliğinden, sulu tarıma geçtikten sonra ortalama dekara bin 500 TL fazla bir katma değer elde ediliyor. Bunu 380 dekarla çarptığımızda ise yaklaşık 700 bin TL'ye yakın bir kazanç elde edilmiş oluyor. Bu yıl sonunda yaptığımız yatırım katma değer olarak kendisini amorti etmiş olacak.”

‘Şehirden köylere göç olacak’.

Tarımsal alanda yapılan yatırımlar ile şehirden köylere göçün başlayacağını söyleyen AK Parti Milletvekili Fikri Demirel, “Bu gölet ve toplu açılışını gerçekleştirdiğimiz diğer 10 sulama suyu göleti daha halkımıza hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Toprak güzel, hava güzel, şimdi su da var. Dereköy'de bundan sonra güzel olan hayat çok daha güzel olacak. Elbette hükümet olarak bu yatırımların halkımıza sağlanması bizim asli görevimiz. 2002 yılında iktidar olan AK Parti'nin hedefine koyduğu bir şey vardı ki o da; milleti yaşat ki devlet yaşasın anlayışıydı. Biz de 2002 yılından itibaren 15 yıldır milletimizin en iyi şekilde yaşaması için her türlü imkanı kullanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, büyük bir devlet. Bir yandan terörle mücadelesini devam ettiriyor,diğer yandan da dış güçlerle mücadelesini devam ettirirken ülke bazlı yatırımları hızla devam ettiriyoruz. Biz de Yalova'nın milletvekili ve siyasetçileri olarak ilimizin valisi, seçilmiş insanları ile birlikte ihtiyaçların ne olduğunu tespit edip gereken hizmetleri ilimize getirmeye çalışıyoruz. Su, hayat demektir. Ben inanıyorum ki Dereköy zaten meyvecilikte verimli bir köydü ama bundan sonra çok daha fazla rekolte elde edilen bir köy haline gelecektir. Bunun da köylümüzün gelir düzeyini arttıracağını düşünüyorum. Hep deriz ki köylü köyde durmuyor. Aslında köylü köyünde durur ama onun köyünde durmasını sağlayacak ekonomik şartların sağlanması gereklidir. İşte gerçekleştirilen bu yatırımlar ihtiyaç duyulan o ekonomik şartları daha da iyileştirmek adına atılan adımlardır. Ben inanıyorum ki köylerden şehirlere göç olurken bundan sonra şehirden köylere göç olacaktır” dedi.

‘Yalova'nın tarımına bir katkı sağlıyorsunuz’.

Yalova’nın sanayi, turizm ve tarımda gelişme gösterdiğini söyleyen Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, köylüye ve çiftçiye verilen desteklerin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da süreceğini söyledi. Vali Yılmaz, “İl Özel İdaresi olarak gerek içme suyu, kanalizasyon ve diğer altyapı yatırım çalışmalarında gerek yol çalışmalarında ya da tarımsal anlamdaki her türlü destekte, eğitimde sporda kıymetli vatandaşlarımızın talep, beklenti ve sorunlarına çözüm noktasında son derece gayret ediyoruz, çaba gösteriyoruz ve sonrasında bu tür çalışmalarla bu yatırımları sizlerle birlikte hizmete açıyoruz. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese bende çok teşekkür ediyorum. Nihayetinde ilimiz, sanayide, turizmde her geçen gün büyüyor, gelişiyor. Aynı zamanda tarımda da katma değeri yüksek yatırımların, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi sayesinde tarımda da her geçen gün kendisinden söz ettiriyor. Biz de tarım alanında üreticilerimize yönelik destekte gerek göletlerle, gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi kanalıyla çiftçilerimize vermiş olduğumuz desteklerle her zaman sizlerin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sizler aynı zamanda üretiyorsunuz, Yalova'nın tarımına bir katkı sağlıyorsunuz. O nedenle ben sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu göletimiz de özellikle jeomembran kaplı olması nedeniyle kayıp kaçak oranının en aza indirildiği bir teknolojiye sahip. Bu da göletteki su rezervinin sağlıklı bir şekilde tutulmasını sağlıyor. Ben bu hizmetin ve yatırımın başta Dereköylülerimize ve diğer göletlerinde yapıldığı köylerde yaşayan çiftçilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum”diye konuştu.

Kullanıma hazır hale getirilen 10 sulama suyu göletinin toplu açılışını Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Milletvekili Fikri Demirel, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, İl Genel Meclisi üyeleri, kurum müdürleri birlikte gerçekleştirdiler. Açılış sonrasında gölet havzasını inceleyen Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ve AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan'dan bilgiler aldılar.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı