Yukarı Çık
Seminer
Yalova’nın çilek tarlasında 500 ton rekolte!
9 Ağustos 2017 Çarşamba 17:06:14
495 kez okundu.

 

 

 

  • Geçen yıl 450 ton civarında çilek hasadı yaptıklarını söyleyen S.S. Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Sermayecik Köyü Muhtarı Resul Çiftçi, bu yıl çilek rekoltesinin 500 tona ulaştığını açıkladı.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

S.S. Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Sermayecik Köyü Muhtarı Resul Çiftçi, bu yıl çilek rekoltesinin 500 tona ulaştığını açıkladı.Altınova’nın en uzak dağ köylerinden olan Sermayecik, çilek üretiminde marka yolunda ilerlemeye devam ediyor. Geçen yıl 450 ton civarında çilek hasadı yaptıklarını söyleyen Çiftçi, “Geçen yıl ile bu yılı karşılaştırdığımızda çilek hasadında bir düşüş yok. Köy halkı olarak durumu şöyle değerlendiriyoruz; Sermayecikköyü çilek üretimini 50 yıldır yapıyor. Bu süre zarfında çileğin birçok çeşidini geliştirerek ve araştırarak üretmeye çalışıyoruz. Bu da demek oluyor ki her yeni sene verim artıyor. Çilek, birim anlamında en yüksek verime sahip bir meyve. Dolayısıyla üreticide çilekten kazanıyor. Kazanıyor ki; 50 yıldır bu işi devam ettiriyor. Sermayecikköyü çilek üretiminden oldukça mutlu” dedi.

‘Yalova’nın hiçbir köyünde böyle ürün çeşitliliği yok’.

Sermayecik köyü arazisinin Yalova’nın en zor arazisi olduğunu kaydeden Resul Çiftçi, “Çeşitli fuar gezileri ve yurt dışı ziyaretleri ile çilek kalitesini güçlendiriyoruz. Ancak Sermayecik,Yalova’nın en zor arazisinde yer alıyor. Köyde yapılacak en iyi üretim ise çilek yetiştiriciliği oluyor. Dışarıdan işçi almadan ve dışarıya göç vermeden üretim yapılıyor. Aynı zamanda Napolyon kirazı, ceviz ve fasulye gibi mahsullerde köyde yetiştiriliyor. Bunlar inanılmaz derecede ürün veriyor. Örneğin 80 ton fasulye üretimi yapıyoruz. Yalova’nın hiçbir köyünde, aynı anda üretilen bu kadar ürün çeşitliliği yok” şeklinde konuştu.

‘San Andreas cinsi çilek, Türkiye’de ilk olarak Sermayecik’te üretildi ’.

Burada yetiştirilen çileğin İstanbul başta olmak üzere çeşitli illere gönderildiğini ifade eden Muhtar Çiftçi, “Yetiştiricilikte, köylümüz projeler ile destekleniyor. Mesela, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün başlattığı genç çiftçi projesi var. Geçen yıl MARKA ile çalıştık, bu kapsamda 3 projeyi hayata geçirdik. San Andreas cinsi çilek, Türkiye’de ilk olarak Sermayecikköyünde üretildi. Adına da Vali Hanım çileği dedik. Meyvecilikte sulama çok önemli yerlere sahip. Uzun yıllar bunun mücadelesini verdik. Bu bağlamda bir gölet oluşturuldu. Göletle birlikte su sıkıntımız ortadan kalkmış oldu” diye konuştu.

11. Çilek Festivali.

Çilek üretimini Türkiye’ye duyurmak ve çilek üretimini taçlandırmak amacıyla bu yıl 11. Çilek Festivali’nin gerçekleştirileceğini duyuran Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm Yalovalıları ve çevre illerden gelen misafirlerimizi bekliyoruz. Burada meydan düzenlememizin ve çilek anıtının açılışını da yapacağız. Bu hasatta çiftçimizin emeği çok büyük.Başta onlara teşekkür ederim.Tarımsal alana verdikleri desteklerden dolayı Vali Tuğba Yılmaz’a, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel’e ve meclis üyelerine, Altınova İl Genel Meclisi Üyeleri Ali Çorbacı ve Mustafa Tunalı’ya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine teşekkürlerimi sunarım.”

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı