Yukarı Çık
Seminer
Tarihi Caminin kapıları vatandaşlara kapatıldı
8 Ağustos 2017 Salı 17:10:18
442 kez okundu.

 

  • 1895 (1312 hicri)  yılında yapılan Güneyköy Yukarı Mahalle Camii, vatandaşların ibadetine kapatıldı. Bu durumdan şikayetçi olan köy halkı yetkililerden yardım istedi.

 

  • Atalarının, dedelerinin bin bir emekle yaptığı camiyi, kaderine terk etmek istemeyen köy sakinleri, “Bizler o camide Kur’an öğrendik, namaz kıldık. Şimdi orayı kaderine terk etmek istemiyoruz” ifadelerini kullandılar.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Güneyköy’de (Reşadiye) bulunan Yukarı Mahalle Camii’nin uzun yıllardır kapıları köy halkına kapatıldı. Bu durumdan özellikle yaşlı vatandaşlar şikayet ediyor. Günümüze kadar varlığını sürdüren cami, 1895 (1312 hicri) senesinde köyün kurucularından Büyük Şeyh Efendi’nin öncülüğünde Dağıstan muhacirler tarafından yapılmış. Hatta caminin yapıldığı sene Bursa’da bir yerel gazetede teşekkür haberi dahi yayınlanmış. Cami, Yunan istilalarına bile şahit olmuş. Ancak camide, şu an için ezan okunmuyor ve cemaat ile namaz kılınmıyor. Caminin günümüze kadar gelen sürecine şahitlik eden köyün yaşlıları da bu olaydan oldukça şikayetçiler. Atalarının, dedelerinin bin bir emekle yaptığı camiyi, kaderine terk etmek istemeyen köy sakinleri, “Yukarı Mahalle Camii,1895 (1312 hicri ) senesi köyün kurucularından Büyük Şeyh efendinin öncülüğünde Dağıstan muhacirleri tarafından yapıldı. Yunan istilasında caminin minaresi yakıldı. Gazi minare diye de anılır. 1972 senesinde büyük bir tamir görüp mihrabı ve minberi ve kadınlar kısmı tekrar yapıldı. En son caminin çatısı köy halkından bir vatandaş tarafından tamir ettirildi. Minaresi çok güzel bir taş işçiliği ile yapıldı. Ancak caminin şu anda büyük bir restorasyona ihtiyacı var” ifadelerini kullandılar.

‘Bu cami el emeği ile yapıldı’.

Köy halkı, caminin kapalı olduğunu Müftülüğe  bildirdi fakat Müftülükten de olumlu yönde bir dönüş alamadıklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandılar: “Diğer camiyi kullanmamızı söylediler. Başka cami var ama bu köyde yaşlı insanlar var. O camiye gitmek için bir yokuş var, o yokuşu çıkamıyorlar. Biz Yukarı Mahalle Camii’ne yıllardır alışkınız. Bizler o camide Kur’an öğrendik, namaz kıldık. Şimdi orayı kaderine terk etmek istemiyoruz. Bu ayıp bir şeydir, caminin kapıları nasıl olurda vatandaşlara kapatılır. Hristiyan bir ülkede bu olay yapılsa neyse ama burası Müslüman bir ülke. 122 yaşında olan bu cami el emeği ile yapıldı. En azından bu camide merkezi sistem ile ezan okunsun. Bizler de namazımızı kılalım. Biz köy halkı olarak elimizden geleni yaparız ama yetkililerin sesimizi duyması lazım.”

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı