Yukarı Çık
Seminer
 ‘Yanlış yolda herkesle yürüyeceğimize doğru yolda tek başımıza yürümeyi de biliriz’
7 Ağustos 2017 Pazartesi 17:12:58
314 kez okundu.

Mimarlar Odası Yalova Temsilcilik Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, açık hava müzesi ve arboretum hakkında konuştu

 

..”Mimarlar Odası olarak bu konunun gündeme gelmesinden mutluluk duymaktayız. Kamuoyunun o alanın yeşil alan olarak kalması veya planda olduğu gibi 5 katlı kültür merkezi olması konusunda karar vermesi gerekmektedir.”

 

Haber / Vedat SARI

 

Mimarlar Odası Yalova Temsilcilik Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, son günlerde kamuoyunu meşgul eden açık hava müzesi ve arboretum konularında açıklamada bulundu.

Herkesin açık hava müzesi olarak bildiği Uygulamalı Oteli’nin karşısındaki alanın imar planında kültür merkezi olarak 5 kat planlı olduğunu ama bunu şimdiye kadar kimsenin bilmediğini ve bu konunun Mimarlar Odası olarak gündeme getirildiğini söyleyen Başkan Gültekin, Belediye Başkanı Vefa Salman’ın bu konuda dile getirdiği, ‘öküz altında buzağı arıyorlar ve kayıkçı kavgası yapıyorlar’ sözünü eleştirdi.

“Mimarlar Odası olarak sivil toplum kuruluşları ile kayıkçı kavgası yapmayız. Yalnız ara sıra fikir çatışması yaşarız” diyen Mimarlar Odası Yalova Temsilcilik Başkanı İsmail Hakkı Gültekin’in yazılı açıklaması şöyle: “Son günlerde kamuoyunu meşgul eden açık hava müzesi konusunda açıklama gereği duyulmuştur. 1 Temmuz 2017’de ‘Butik Kent Yalova İlk Adım’ başlığı altında bir toplantı düzenlenmiş, Yalova için Akademik Odaların fiziki mekan birlikteliğinin önemi vurgulanmıştır. Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman’dan Akademik Odaların bir çatı altında toplanması için Belediye’ye ait olan eski Ticaret Odası binasının, Ticaret Odası’nın yeni binası bitip taşındıkları zaman binanın Akademik Odalara kira karşılığı tahsisi istenmiştir. Belediye Başkanımız Sayın Vefa Salman, bu binanın Yalova’ya misafir olarak gelenlere otel olarak yapılacağını belirttiğinden bu düşünceden vazgeçilmiştir.  

Herkesin açık hava müzesi olarak bildiği Uygulamalı Oteli’nin karşısındaki alan imar planında kültür merkezi olarak 5 kat planlıdır. Şimdiye kadar kimsenin bilmediği bu durum Mimarlar Odası olarak gündeme getirilmiştir.Belediye Başkanımız Sayın Vefa Salman, bu konuda basına verdiği demeçte, ‘öküz altında buzağı arıyorlar ve kayıkçı kavgası yapıyorlar’ sözünü kullanmıştır.

Biz Mimarlar Odası olarak öküz altında buzağı aramıyoruz. Geçmiş dönemde öküzlerin altına sakladıkları buzağıyı kurtarmaya çalışıyoruz, Mimarlar Odası olarak sivil toplum kuruluşları ile kayıkçı kavgası yapmayız. Yalnız ara sıra fikir çatışması yaşarız. Rus edebiyatının efsane yazarı Tolstoy’un güzel bir sözü vardır; ‘Öyle horozlar vardır ki öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.’

Konu hakkında bilgi sahibi olmadan, linç kampanyası başlatılmış, düşünce bazında olan bu olay gündemde tutulmaya çalışılmıştır. Açık hava müzesi aynı ‘orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür. Gitmesek te kalmasak ta o köy bizim köyümüzdür’ sözünü hatırlatmaktadır. Bu yeşil alan pasifleştirilmiş ve imara açılmıştır. Mimarlar Odası olarak bu konunun gündeme gelmesinden mutluluk duymaktayız. Kamuoyunun o alanın yeşil alan olarak kalması veya planda olduğu gibi 5 katlı kültür merkezi olması konusunda karar vermesi gerekmektedir.

Geçmişte Valiliğin karşısındaki alan, şu anda Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün binasının bulunduğu arsa, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün olduğu arsa, Devlet Hastanesi’nin kuzeyindeki alan yeşil alandı. Bu alanlar revizyon planı adı altında birer birer imara açıldılar.

Mimarlar Odası, ‘Bir çiçek ekin bin fikir yeşersin’ sloganı ile kamuoyunu aydınlatma yolunu seçmiştir. Mimarlar Odası olarak Belediye Başkanlığı’na bu alanla ilgili kamuoyunun belirlemesine göre hareket edilmesi, kamuoyunun bu imara açık alanın yeşil alana döndürülmesini istediği takdirde işlem yapılması için dilekçe verilmiştir. Mimarlar Odası olarak yanlış yolda herkesle yürüyeceğimize doğru yolda tek başımıza yürümeyi de biliriz. Mimarlar Odası olarak Yalova’nın butik kent olması yolunda çaba sarf edilmektedir.”

‘ŞU ANDA ARBORETUM’UN BULUNDUĞU ALAN PLANSIZDIR’. 

Gündemde olan Arboretum konusunda da kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Başkan Gültekin, şöyle konuştu: “Planların mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen eski imar planlarına dönüldüğü iddia edilmektedir. Şu anda Arboretum’un bulunduğu alan plansızdır. Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacaktır.

Geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Yalova meydanında halka hitaben yaptığı konuşmada, bu alanın turizm merkezi olacağını başka laflara kulak asılmaması gerektiğini söylemiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuşmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu alanı konuta çevirmiştir. Yalova halkının duyarlılığı ve plana yapılan itirazlar sonucu konuta çevrilen bu alan turizm alanına dönüştürülmüştür.

Bir kentin geleceği kişilerin rantına göre değil, halkın refahı için şekillenir.

Bu konuda Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün ve Bakanlığın gerekli hassasiyeti göstereceğine eminiz. Yalova’nın geleceği için tüm siyasi partiler ile birlikte uzlaşı ile hareket edilmesine özen gösterilmelidir.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı