Yukarı Çık
Seminer
 ‘Kızılcık ile köyümüz daha da tanınacak’
7 Ağustos 2017 Pazartesi 16:24:14
372 kez okundu.

Şenköy’de bu yıl 14.’sü yapılankızılcık şenliğindebüyük coşkuyaşandı

 

 

  • Şenköy’de düzenlenen ‘Kızılcık Şenliği’ renkli görüntülere sahne oldu.Şenlikte konuşan Vali Tuğba Yılmaz, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti ve ürünün tanıtılması için gereken çalışmaların yapılacağını kaydetti.

 

Şenliğin geleneksel hale getirilmesinde Tarihçi-Yazar Muhsin Sevencan’ın büyük gayret içerisinde olduğunu belirten AK Parti Milletvekili Fikri Demirel, “Bu azim ile köye kızılcık şurup fabrikasının kurulabilir” dedi.

 

Haber / Vedat SARI

 

Şenköy’de her yıl gerçekleştirilerek geleneksel hale getirilen ‘Kızılcık Şenliği’ bu yılda coşkuyla kutlandı. Köy meydanında düzenlenen şenliğin açılışı, Bursa Hüdavendigar Mehter Takımı’nın kortej yürüyüşüyle başladı. Daha sonra Yalova Turizm Folklor Araştırma Geliştirme ve Gençlik Spor Kulübü Derneği’nin (TUFAG) halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Bu yıl 14.’sü düzenlenen Kızılcık Şenliği’ne;Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Çınarcık Belediye Başkan Avni Kurt, İlçe Jandarma Komutanı Enis Kurt, İlçe Emniyet Müdürü Murat Sayıoğlu, meclis üyeleri, il ve ilçedeki kamu kuruluşlarının mülki ve idari amirleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.Yoğun katılım altında gerçekleştirilen etkinlikte emeği geçenlere plaketlerin takdim edildiği programı sunan Tarihçi-Yazar Muhsin Sevencan, tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi. 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle şenliğin geçen yıl yapılamadığını hatırlatan Sevencan, kızılcık üretimi yapan köylülere çeşitli hediyeler takdim etti.

‘Köy halkı sahipleniyor’.

Kızılcık Şenliği’nin köy halkı tarafından sahiplenildiğini söyleyen Vali Tuğba Yılmaz, kızılcık üretiminin başlangıcında, devamında ve bu tür etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Vali Yılmaz, “İnşallah bu ürünün tanıtılması, pazarla buluşmasında, sizlere önemli bir gelir kaynağı oluşturması açısından bu etkinliklerimiz sürer ve yeni ürünlerle birlikte köyümüz daha da tanınır hale gelecek. İlimiz sanayide, tarımda, ekonomik alanda gerçekten güçlü potansiyellere sahip. Kivi üretiminde birinci sıradayız. Çiçek üretiminde üçüncü sıradayız. Alternatif tarım ürünlerinde her geçen gün yenilerini ilimize getiriyoruz ve onların da kalıcı olması için gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

‘Çiftçi kendini değiştirmek ve yenilemek mecburiyetinde’.

Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi de, Türkiye’de kapama bahçe kültür bitkisi olarak tek üretiminin yapıldığı yerin Şenköy olduğunu hatırlattı. AK Parti Milletvekili Fikri Demirel ise şenliğin geleneksel hale getirilmesinde Tarihçi-Yazar Muhsin Sevencan’ınbüyük gayret içerisinde olduğunu kaydetti. Bu azim ile köye kızılcık şurup fabrikasının kurulabileceğini söyleyen Milletvekili Demirel, “Şu bir gerçek ki; köylünün gelir seviyesi yükseltilmeli. Biz de bu konuda gereken desteği veriyoruz. Artık dünya değişiyor. Çiftçi de kendini değiştirmek ve yenilemek mecburiyetinde. Dileriz ki bütün köylerimizde çok farklı ürünlerle farklı festivaller yapalım. Hem Yalova’mızın tanıtımı hem de kalkınmaya yarar getirecek işlerdir. Biz bunun gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz ve bu bölgelere desteğimiz sürecek. Son günlerde Şenköy’de kivi üretimi de başladı. Ancak kivi başladı diye kızılcığın pabucunu dama atmayalım. Şenköy artık kızılcık ile anılıyor ve bununla özdeşleşti” dedi.14. Kızılcık Şenliği, katılımcılara kızılcık şerbeti ve yemek ikramıyla son buldu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı