Yukarı Çık
Seminer
 ‘Bu halk çok mücadele etti’
7 Ağustos 2017 Pazartesi 16:20:57
327 kez okundu.

 

 

  • KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan ve açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve öğr etmen Semih Özakça'ya, Yalova Barosu Başkanı Hakan Gergeroğlu ve baroya bağlı bazı avukatlardan destek geldi.

 

..“15 Temmuz cuntacıları ile mücadele noktasında gelinen nokta, devletin ve milletin korunmasını aştı ve iktidarın korunması noktasına geldi. Bu halk olağanüstü hal olmadan da hukuk devletini korur.”

 

Haber / Vedat SARI

 

KHK’yla işten atılmalarının ardından başladıkları açlık grevinin 152. gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'na destek vermek amacıyla bisikletle İstanbul'dan Ankara'ya gitmek için yola çıkan Ezgi Çakır ve kızı İdil Çakır, Yalova Barosu’nu ziyaret etti. Misafirlerini karşılayan Yalova Barosu Başkanı Hakan Gergeroğlu, bir süre sohbet etti. Ziyarette açıklamalarda bulunan Ezgi Çakır, “Biz ülkede insan hakları ve hukukun artık çok fazla da hükmünün geçmediğini anlamaya başladık. Her tarafta bir baskı dönemi hakim. Türkiye'de 150 bine yakın kamu emekçisi ihraç edildi. Bunlardan direnenler var. Ama Nuriye bu anlamda bir öncü oldu. O direnmeyi seçti. Biz artık demokratik bir ülkede yaşadığımızı söyleyemeyiz. Bizler onu hiç bir alanda yalnız bırakmayacağız. Hep birlikte destekleye destekleye onların sesini daha fazla duyurmak adına bizde yola çıktık” diye konuştu.

‘Kanun hükmünde kararname devleti olmak istemiyoruz’.

Ülkenin demokratik yapısını korumak adına halkın mücadele ettiğini söyleyen Yalova Barosu Başkanı Hakan Gergeroğlu, “15 Temmuz cuntacıları ile mücadele noktasında gelinen nokta, devletin ve milletin korunmasını aştı ve iktidarın korunması noktasına geldi. Bu halk, olağanüstü hal olmadan da hukuk devletini korur. Biz kanun hükmünde kararname devleti olmak istemiyoruz. Dolayısıyla ülkede hukuksuz bir ortam oluşturulmaya başlandı. KHK ve iktidar arasında kalan yargının aldığı kararlar da sorgulanır oldu. Bir bakanın kararı ile Nuriye ve Semih'in terörist ilan edilmesini, hukukla bağdaşan bir davranış olarak kabul etmiyoruz. Biz Nuriye ve Semih'in tutukluluk hallerinin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı