Yukarı Çık
‘TSUNAMİ OLASILIĞI İKİNCİ DALGA İLE BAŞLAR’
13 Eylül 2021 Pazartesi 15:14:50
240 kez okundu.
..”Süpürtü dalgalarının kıyıya ulaşma süresi 5 ile 10 dakika sürecek. 4 ya da 5 dalga olarak ardışımlı gelecek. En etkili 2. ile 3. dalgalar. Dalgaların en yüksek tırmanma yüksekliği 2 ile 2,5 metre. Süpürtü etkinlik süresi 1,5 ile 2 saati bulacak. Denizden 100 ile 150 metre uzakta olan yerler etkilenmeyecek. Deniz içindeki tekneler ya da gemiler 50 m derinlikten daha sığda değillerse etkilenmeyecekler.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, olası Marmara Depremi’nde oluşabilecek tsunami olasılığını anlattı. Ercan, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “İBB ile ODTÜ ortak öykündürme çalışmasında Marmara Denizi’ne doğrudan kıyısı olan bütün ilçelerde değişken ama önemli boyutlarda süpürtü etkisi olacağı görülmektedir. Kıyı uzunluğu ile bu alanların göreceli alçak olması nedeniyle Silivri ilçesinin en çok su baskınına uğraması beklenmekte. Büyükçekmece denizaltı uçkunları(heyelanları) kaynaklı olası süpürtülerde su basma alanı yüksek olan, ayrıca su basma derinliği 3 ile 12 metreyi bulan ilçeler, Silivri’ye ek olarak, Büyükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü ile Avcılar ilçeleri. Bu ilçeleri Kadıköy, Maltepe, Fatih ile Küçükçekmece ilçeleri izliyor. Yenikapı denizaltı uçkunları kaynaklı olası süpürtülerde ise su basma alanı yüksek olan ilçeler sırası ile Bakırköy, Tuzla, Maltepe, Kadıköy, Fatih(Suriçi), Kartal ile Pendik ilçeleri olarak gösteriliyor. Özellikle limanlar, balıkçı barınakları, dere ağızları, yüzülen kumsallar, Kurbağalı Dere Fenerbahçe tesisleri, Tuzla tersanesi, Kadıköy Metro girişinin çekince altında olduğu belirtiliyor. Özellikle dere ağızlarında süpürtü dalgaları 1 km’ye kadar kara içine ilerleyebilir. Kaldı ki, 1894 M6,7 Adalar depreminde yaklaşık 0,6 metre yüksekliği olan süpürtü dalgaları, Yeşilköy’de yavaş bir su basması gibi 300 metreye kadar ilerlediği görülmüştür” dedi.

‘Tehlikeli yer Çınarcık çukuru’..

Çınarcık çukuruna dikkat çeken Ercan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Süpürtü dalgalarının kıyıya ulaşma süresi 5 ile 10 dakika sürecek. 4 ya da 5 dalga olarak ardışımlı gelecek. En etkili 2. ile 3. dalgalar. Dalgaların en yüksek tırmanma yüksekliği 2 ile 2,5 metre. Süpürtü etkinlik süresi 1,5 ile 2 saati bulacak. Denizden 100 ile 150 metre uzakta olan yerler etkilenmeyecek. Deniz içindeki tekneler ya da gemiler 50 m derinlikten daha sığda değillerse etkilenmeyecekler. Süpürtü dalgası olması için Kuzey Anadolu Kırığının baskın yanal bileşeninin yanı sıra, büyük düşey bileşeni olması gerekir. Oysa beklenen düşey düşüm(denizin çökmesi) en çok 1,5 ile 2 metredir. Bu düşüm, Uzak Doğu’da görüldüğü gibi asla 5 ile 10 metrelik süpürtüler oluşturmaz.  İkinci süpürtü kaynağı ise deniz içinde, Çınarcık Çukuru yamacında 1000 metre yüksekliğinde askıda olan duraysız kitlenin deniz tabanına düşerek yapabileceği ikincil sarsıntı ile süpürtülerdir. Kaldı ki böyle bir durum, Gölcük Depreminde Avcılar önünde olmuştur. Ne var ki, deniz kıyısına yapılan genişliği 100 metreyi geçen dolguların ön alınlıklarının denizden yüksekliği 3 metreyi geçtiğinden, süpürtü dalgasının bunun üzerine tırmanma olasılığı yok denecek kadar azdır. 10 Eylül 1509’da 22.00 ile 04.00 arasında, Konstantiniye depreminin kestirim(gerçek değil!) yüzey dalgası büyüklüğü M=7,2∓0,3 olan, 50 saniye süren, yıkım gücü X olup, 80 bin evin 1070’şini yıkan(75 yapıda 1’i yıkılmış), 160 ile 200 bin kişinin, 4 ile 13 bin kişisini(yüzde10) öldüren, bu depremin oluşturduğu süpürtü yüksekliği 6 metre olduğu söylense de, bunun bilimsel bir bilgi tabanı yoktur. Çünkü, kıyıdan 25 km uzakta odağı olan bir depremin oluşturacağı 1,5-2,0 metre’lik bir düşümün 2 metreyi geçen süpürtü oluşturması beklenemez. Ne var ki, öykündürme çalışmasının öngördüğü tırmanma yüksekliği ürperticidir. Kaldı ki, İstanbul önünde beklendiği söylenen M7,5 büyüklüğündeki depremin de bilgi tabanı eksiktir. Önlemler kesinlikle gereklidir, ancak gerçek olmayan sanal beklentilerin halkın ruhsal durumunu bozduğu akıldan çıkarılmamalıdır.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı