Yukarı Çık
YALOVA MEYVELERİYLE MARKALAŞIYOR
12 Eylül 2021 Pazar 14:12:33
190 kez okundu.
Yalova’da yeni üretilmeye başlanan süper meyve Aronya’nın tescillenmesinin ardından Türkiye’de üretiminin yüzde 40’ını karşılayan kivi de tescillendi..

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova’da yeni üretilmeye başlanan süper meyve Aronya’nın tescillenmesinin ardından Türkiye’de üretiminin yüzde 40’ını karşılayan kivi de tescillenmişti. Yalova’nın marka değerine katkı sunan tescillenme işleminin ardından Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, "Müdürlük olarak coğrafi işaret tescil potansiyeli taşıyan ürünlerimizi belirleyerek çalışmalar yürütüyoruz.  Bu çalışmalar neticesinde, ilimizin ilk coğrafi işaretli tarım ürününü ‘Yalova Aronyası’ olarak Haziran ayında tescil ettirdik. Aynı zamanda ilimizde yoğun şekilde üretilmekte olan kivi meyvesinin de başvurusunu Türk Patent ve Marka Kurumu'na geçen yıl Ağustos ayında yapmıştık. Kivi üretimi yapan diğer illerden temin ettiğimiz kivileri meyve ağırlığı, iriliği, soğuk depolamadaki dayanıklılığı ve içerdiği besin elementleri bakımından analiz ettirerek, Yalova kivisinin farklılığını ve öne çıkan özelliklerini ortaya koyduk.  Türk Patent ve Marka Kurumu ‘Yalova Kivisi’ adı ile coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı olarak Eylül ayı itibariyle tescil etti. Bu yıl hasat edilecek kivilerimiz artık coğrafi işaretli ürün olarak satılacak. Kivi ve Aronya üretimine önemli bir değer katarak ilimiz üreticilerine katkı sağladık” dedi.

TÜRKİYE'DE KİVİ ÜRETİMİNDE YALOVA LİDER..

TÜİK verilerine göre Yalova 2020 yılında ülkemizdeki kivi üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılıyor. Yalova'da kivi üretimi 2019 yılına oranla yaklaşık yüzde 25 artarak 28 bin 416 ton olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde kivi ortalama verimi 2,26 ton iken bu rakam Yalova'da 4,6 ton olarak gerçekleşti. Yalova Kivisi bundan böyle Coğrafi İşaret belgesi ile tüketicilere güvenilirlik sağlayacak.

160 DEKARLIK ALAN TESİS EDİLECEK

Yalova’daki üreticilerle 2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdaresi destekli tesis edilmeye başlanan aronya üretiminde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen projelerle birlikte üretim yapılan alan bugün itibariyle 49 çiftçiye ve 150 dekara ulaşmıştır. Bu alanın yaklaşık 90 dekarlık kısmında ise organik tarım esaslarına uygun olarak üretim yapılmaktadır. Bu alanlara ilave olarak sonbahar döneminde ise Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması projesi kapsamında 160 dekarlık yeni Aronya bahçesi tesis edilecek.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı