Yukarı Çık
‘ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
3 Ağustos 2021 Salı 13:05:54
193 kez okundu.
Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, Şehit Yakınları ve Gaziler Birimi tarafından yapılan hizmetleri anlattı.

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesi için gerek psikolojik gerekse ekonomik gerekse sosyal desteklerin sürdürüldüğünü ifade etti.

‘Destekler sürdürülüyor’..

Şehit Yakınları ve Gaziler Birimi tarafından yapılan çalışmaları anlatan Laçin, “Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şehit Yakınları ve Gaziler Birimi, şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazilerin her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korunması amacıyla belirlenen ulusal politika ve stratejilerin uygulanması, şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütülmesi ve bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlanması gibi görevleri yerine getirmektedir. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belli aralıklarla kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmek üzere şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının ataması noter huzurunda gerçekleştirilmektedir. Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesi için gerek psikolojik gerekse ekonomik gerekse sosyal destekler sürdürülmektedir” dedi.

180 hane ziyaret edildi..

Devlet imkanları ile şehit yakını ve gazilere yapılan hizmetlerden bahseden Laçin, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine istihdam hakları kapsamında  zaman içerisinde sürekli olarak iyileştirilme yapılmıştır. 2002 yılında şehit yakınlarımızın yalnızca bir istihdam hakkı varken bu hak ikiye çıkarılmış, gazi ve gazi yakınlarımızın vazife malulü ve sivil terör mağdurlarının maluliyetlerine de bir istihdam hakkı getirilmiştir. 2002 yılına kadar sadece 6 bin 315 istihdam sağlanmışken 2002’den bugüne kadar 45 bin 849’dan fazla şehit yakını, gazi ve gazi yakınının istihdamı sağlanmıştır. Yapılan atamaların yanı sıra devletimiz farklı uygulamalarla da şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının yanında olmaya devam etmektedir.  Bu kapsamda şehitlerin bir yakını ile engellilik oranı yüzde 90 veya daha fazla olan malul gaziler ve engelliliğine uygun özel tertibat yaptıran gaziler için bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisi muafiyeti sağlanmıştır. Hak sahipleri ayrıca şehir içi toplu taşıma, demir ve deniz yollarının şehir içi, şehirlerarası hatlarından ücretsiz yararlanmaktadırlar. İl Müdürlüğümüz tarafından şehit yakınları ve gazilerimize 760 ücretsiz seyahat kartı hazırlanarak teslim edilmiştir. Şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması için kuruluş binalarına, cadde, sokak, park gibi alanlara 2 bin 415 şehidimizin ismi verilmiş olup, bugüne kadar 30 bin 339 gazimize devlet övünç madalyaları tevcih edilmiştir. Tüm şehit yakınları ve gazilerimize pandemi sürecinde ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve karşılanması amacıyla telefon araması ve hane ziyaretleri yoluyla ulaşılmış olup, psiko sosyal destek hizmetleri sunulmuştur. Söz konusu bu zorlu süreçte şehit yakınları ve gazilerimiz yalnız bırakılmamıştır. İlimizde ikamet etmekte olan 48 şehit yakını, 39 malul gazi ile 117 muharip gazimize istihdam, barınma, ulaşım, kimlik ve hanede ziyaretler yoluyla çeşitli hizmetler verilmektedir. 2021 yılı içerisinde 180 hane ziyareti gerçekleştirilmiş, özel gün ve haftalarda şehitlerimizin kıymetli aileleri ve kahraman gazilerimiz yalnız bırakılmamıştır. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şehit Yakınları ve Gazi Hizmetleri Birimi tarafından ilimizde ikamet etmekte olan kıymetli şehit yakınlarımız ve kahraman gazilerimiz telefonla aranarak hal ve hatırları sorulmakta olup,  Bakanımız Sayın Derya Yanık Hanımefendi ile Valimiz Sayın Muammer Erol’un selamları iletilmektedir.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı