Yukarı Çık
‘EN FAYDALI DONDURMA: ARONYALI DONDURMA’
17 Temmuz 2021 Cumartesi 17:03:25
433 kez okundu.
Kervan Dondurma İşletmecisi Mehmet Yavuz, coğrafi işaretini Yalova’dan almış aronyalı dondurma üretti. Aronyanın ‘süper meyve’ olarak bilindiğini söyleyen Yavuz, Yalovalıları aronyalı dondurma yemeğe beklediklerini dile getirdi..


 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Adnan Menderes Mahallesi TOKİ Yolu üzerinde bulunan Kervan Dondurma İşletmecisi Mehmet Yavuz, coğrafi işaretini Yalova’dan almış aronyalı dondurma üretti. Aronyanın ‘süper meyve’ olarak bilindiğini söyleyen Yavuz, Yalovalıları aronyalı dondurma yemeğe beklediklerini dile getirdi. Yavuz HABERCİ’ye yaptığı açıklamada, “Müşterilerimiz çok sevdi. Çok lezzetli ve çok faydalı bir dondurma oldu” dedi.

‘Yaz günlerinin vazgeçilmezi’..

25 yıldır Yalova’da dondurma üreticisi olduğunu söyleyen Yavuz, “Aronya, kanser önleyici, içeriği antioksidan deposu. Koronavirüs gibi mikroplara karşı direnç sağlayan bir meyve. Niğde'de bu meyvenin dondurma tozunu yapan şirketle anlaşarak yetki aldık ve üretmeye başladık. Müşterilerimiz çok sevdi. Çok lezzetli ve çok faydalı bir dondurma oldu. Üretimini bayramda artıracağız. Yaz günlerinin vazgeçilmezi dondurma artık aronyalı olarak da vitrinlerimizde" dedi.

‘Süper meyve aronya’..

Kuzey Amerika'da kendiliğinden yetişen üzüme benzeyen bir meyve olan aronyanın, bir süredir Türkiye'de de ekimi ve yetiştiriciliği yapılıyor. Coğrafi işareti Yalova’dan alınan Yalova aronyasının en önemli etkisi bağırsakları çalıştırarak, dengeli ve düzenli bir sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. Aronya’nın bir diğer özelliği ise yağları yok etmesi ve yakması olduğunu söyleyen Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu süreçler kilo vermeyi kolaylaştıracak olan işlemlerdir. Bu nedenle de aronyanın kilo vermeye etkisi oldukça büyüktür. Tüm bunların yanı sıra aronya çay kilo düzenini korumaya ve kilo almayı da engelleyici bir etkiye sahiptir. Aronyanın en büyük etkisi de vegan beslenen kişileredir. Vegan beslenen kişilerde kilo sorunu oldukça yaygın bir şekilde görülüyor. Bu nedenle de veganların protein ihtiyaçlarını karşılayarak protein eksikliğini gidererek kilo durumunu dengelemeye yardımcı olur.”

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı