Yukarı Çık
YALOVA’DA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ NÖBETİ
16 Temmuz 2021 Cuma 16:27:02
336 kez okundu.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı  yapıldı. Programda vatandaşlar, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda demokrasi nöbeti tuttular.

 

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Yalova Valiliği’nin organizasyonundan 15 Temmuz kahramanları anıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen programa Vali Muammer Erol, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Garnizon ve Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç, Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, MHP İl Başkanı Namık Öz, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Kuranı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Cevdet Cemal Çıkrık’ın dua etmesi ile başladı. Gecede dolaysıyla düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrencilere ödüllerini veren Vali Muammer Erol, günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını yaptı.

‘Bu zaferin sahibi 81 milyonun tamamıdır’..

Vali Erol konuşmasında, şunları dile getirdi: “15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ’cü hainler tarafından gerçekleştirilen alçak darbe girişimi sadece milli iradeye değil, devletimize, milletimize, birlik ve beraberliğimize, şanlı ordumuza ve mukaddes değerlerimize kast eden hain bir kalkışmadır. Bu hain kalkışma aziz milletimizin Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile ülkemizin her köşesinde sokaklara, meydanlara inerek hava limanlarını dolduran, namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilen bu vatanın kahraman evlatları tarafından akamete uğratılmıştır. Aziz milletimiz genciyle, yaşlısıyla, erkeğiyle, kadınıyla, sevdiği, inandığı, güvendiği lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına gönülden destek verirken Ömer yürekli, Halis kahramanların tereddüttü hiç tanımamış demir iradelerinde Ömer Halisdemir olmuş, kahraman olmuş, şehit olmuş ve mankurtlaştırılmış hainleri kanlarında boğmuş, heveslerini kursaklarında bırakmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu hain kalkışma ile ilgili olarak sonraki yıllarda, ‘Bu zafer milletimizin direnişi karşısında o gece tanklara, uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin cesaretinin sonucudur. Silah ve bomba seslerinin gecenin karanlığını deldiği o gece Türk milleti cesareti, dirayeti ve mücadelesi ile bu topraklarda Çanakkale ruhunun, Kuvayi Milliye şuurunun halen diri olduğunu göstermiştir. FETÖ’nün ölüm kusan silahları karşısında milletimiz canından, çoğu kez canından daha fazla değer verdiği evlatlarından vazgeçmiş ancak vatanına namahrem elinin değmesine müsaade etmemiştir. Ya istiklal, ya ölüm parolasıyla Kurtuluş Savaşı’nı zaferler taçlandıran Türk Milleti, 15 Temmuz gecesi de gün vatana sahip çıkma günüdür diyerek darbecileri püskürtmüştür. 100 sene önce işgalcilere Anadolu’yu dar eden kahramanların torunları, 15 Temmuz’da da FETÖ’cü alçaklara meydanları, sokakları, köprüleri dar etmiştir. Ben bu milletin bir ferdi olmaktan iftihar ediyorum. Bu zaferin sahibi 81 milyonun tamamıdır’ demişti. Aziz milletimiz bin yıl önce Malazgirt’te hangi inanç ve kararlılıkla Anadolu’nun kapılarını açmışsa, 15 Temmuz’da da aynı duygularla darbecilerin karşısına dikilmiştir. Devletimizin bekası için FETÖ ve benzeri terör örgütlerine karşı olan mücadelemiz yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla bundan sonrada devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdi olarak bize düşen en büyük görev devletimize, milletimize, bayrağımıza ve kutsal vatan toprağına her şartta sahip çıkmaktır. Zorluklar karşısında yılmayacağız. Saldırılar karşısında asla geri adım atmayacağız. Ecdadımızın ve şehitlerimizin bize emaneti olan bu vatanda gerektiğinde canını ortaya koyarak 7’den 70’e bu özgürlük mücadelesine sahip çıkan milletimizi hak ettiği konuma getirmek için gecemizi gündüzümüze katarak şanlı tarihimiz ve ecdadımızdan ilham alarak daha kararlı olacak ve geleceğimizi inşa etmek için daha çok çalışacağız.”

Tüm Türkiye’de salalar okundu..

Vali Erol’un konuşmasının ardından program Mehteran Takımı gösteri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında hitapları, Sanatçı İbrahim Sadri’nin şiir dinletisi ile devam etti. Saatler 00.13’ü gösterdiğinde ise eş zamanlı salaların okundu. Program demokrasi nöbetinin ardından sona erdi.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı