Yukarı Çık
GÜNEYKÖY’DE KÖPEK İSYANI!
8 Haziran 2021 Salı 16:27:56
377 kez okundu.
Güneyköy Muhtarı Hacı Murat Erhan, çevre bölgelerden köye bırakılan köpeklerin köy halkı için tehlike oluşturduğunu söyleyerek, yetkililerden yardım istedi.

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Güneyköy Muhtarı Hacı Murat Erhan, köyde bulunan 700’ü aşkın köpek nüfusunun köy halkı için tehlike oluşturmaya başladığını söyledi. Köylülerin köpekler yüzünden gece sokağa rahat çıkmadıklarını ve çocukların tek başına parka gidemediklerini ifade eden Muhtar Erhan, Yalova Valisi Muammer Erol’a ve Yalova Milletvekillerine seslendi.

‘Köpekçi köy olarak anılıyoruz’..

Köy nüfusunun 600, köpek nüfusunun ise 700 olduğunu dile getiren Erhan, köyde yaşanan sorunu şöyle anlattı: “Köyümüzdeki köpek nüfusu, insan nüfusunu aşmıştır. Köylümüz artık geceleri sokağa çıkamaz olmuş, çocuklarımız ebeveynsiz sokakta parkta oynayamaz duruma gelmiştir. Hangi kapıyı çalsak, kime gitsek, bizim işimiz değil cevabı aldığımız bu mesele, artık bizim kendi kendimize çözemeyeceğimiz boyuta gelmiştir. 2 yıldır mevcut hayvanlarımızı koruduk, bakımlarını yaptırdık, kısırlaştırdık, hayvanları besleyen köylülerimize destek olduk. Onların canına kast etmek asla doğru değil; büyük vebaldir, toplayıp başka bir yere bırakmak çözüm değildir dedik, herkesi böyle davranmaya davet ettik ama sonuç olarak geldiğimiz nokta köpekçi köy namını almaktan öteye gitmedi. İnsanlar, yıllardır bölgelerinde topladıkları köpekleri getirip köye atmaya devam ediyorlar. Artık köyümüz ne yazık ki bu meselede diğer bölgeler için bir çözüm noktası haline geldi. ‘Ne yapacağız bu köpeği? Güneyköy’e atarız’. Bu diyalog ne yazık ki yıllardır değişmiyor. Hayvan sahiplenip, hevesini alınca atan, köpek desek köpeğe hakaret, eşek desek eşeğe hakaret, nasıl tasvir edeceğimizi bilmediğimiz, iki ayaklı canlılar. Esas sözüm size. Biz, o hayvanın yanına araba geldiğinde, sahibi sanıp verdiği tepkiden, hangi renk arabadan atıldığını bile anlıyoruz da, sizin nasıl bir insan olduğunuzu bir türlü anlayamıyoruz. Yalova Belediyesi’nin eski yönetimiyle uzun süredir köpek atma konusunda mücadele içerisindeydik. Sorun giderme maksadı ile kurulan bir müdürlüğün, nasıl sorun ürettiğinin trajikomikliğine uzun süreler şahit olduk. Çok şükür bu sorun artık gündemde değil, fakat münferit vakalardaki çözümsüzlük noktasında sıkışıp kaldık. Sayın devlet büyüklerimiz; biz bu meseleye bir çözüm bulamadık, sizlerin desteği ile bulunacak her türlü çözüme destek vermeye hazırız. Bu meselede başarılı olan illerden, proje desteği alınmasını talep ediyoruz, en azından ilimizde, sahiplenmek demiyorum ‘köpek satın almak’ hususunda bir farkındalık yaratmaya davet ediyoruz. İnsanları, köpeklerin; çocuklara alınan bir oyuncak olmadığı, onların bir can taşıdığı, sağa sola atmanın, ölüme terk etmenin büyük vebali olduğu, İslam hukukunda bunun karşılığının, tıpkı bir insanın hakkına girmek gibi çok ağır olduğu hususunda bilinçlendirmeye davet ediyoruz. Onlar toplumumuzun tartışmasız bir bireyi, Allah’ın yaratmış olduğu bir can, fakat haddinden fazla artmış olmaları hem bizi zorluyor, hem de insanlar için tehlike arz ediyor. İnşallah bu meselede atılacak somut adımlarla birlikte, üzerimizde olan bu büyük yük bir nebze de olsa azalır.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı