Yukarı Çık
‘Sağlıklı yarınlar için şimdiden güvenli gıda tüketelim’
8 Haziran 2021 Salı 12:58:26
184 kez okundu.
LÖSEV’den Dünya Gıda Güvenliği Günü’nde anlamlı çağrı


 

 

 

Haber / Esin KAYA

 

Kanser hastalıklarının çığ gibi artış gösterdiği ülkemizde her sene 200 bini aşkın yeni kanser vakası görülüyor ve ne yazık ki her gün yaklaşık 400 kişiyi bu hastalıklar sebebi ile kaybetmekteyiz. LÖSEV’den Dünya Gıda Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, “Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı olarak lösemi ve tüm kanser hastalıklarına neden olan faktörler arasında ilk sırada kanserojen beslenmenin yer aldığını her fırsatta ve her platformda ısrarla dile getiriyoruz. Özellikle çocuklarımız tarafından tüketilen gıdalardaki tarım ilacı kalıntıları, kimyasal katkılar, kızartmada kullanılan zehirli etilen dioksit gazı ve raf ömrü uzasın diye gıdaların üzerine sürülen parafin kanserojenlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra yine çocuklarımızın çok sevdikleri çikolata, şeker, sakız, yoğurt gibi gıdalara ilave edilen renk, tat ve koku veren kimyasallar, aşırı ve hızlı kızartılan cips ve hamburger gibi yiyecekler ile katkılı tüm besinler lösemiye davetiye çıkarıyor.

Zirai mücadele ilaçlarının içerisindeki zehirli maddeler insan vücuduna; deri, ağız ve solunum yolu ile girerken, sebze ve meyvelerde kullanılan kimyasal ilaçlar, ürün üzerinde kalıntı bırakmaktadır. Bazı ilaçlar ise sistemik ilaçlar olup, bitkilerin genetik sistemine sirayet etmektedir. İlaçların kullanımı sırasında insanlara verdiği zararlar çok çeşitlidir.

LÖSEV olarak hayatımızı çocuklarımıza adayıp %100 başarı hedefi ile onlara hayat vermeye odaklanırken diğer yandan lösemi ve kanser canavarını önlemek için savaşıyoruz... Amacımız sadece lösemi ve kanser olan çocuklarımızı sağlıklarına kavuşturmak değil, sağlıklı bireylerin de kanser olmasını önlemektir. Kanseri önlemenin yolu sağlıklı beslenmeden, sağlıklı beslenmenin yolu ise doğal tarım uygulamaları ile elde edilmiş meyve ve sebzelerden ve katıksız doğal besinlerden geçiyor.

BM ECOSOC danışmanlık statüsüne sahip bir STK olarak, çocuklar başta olmak üzere herkesi uyarma ve koruma misyonumuz çerçevesinde örnek olarak doğal tarım ürünleri yetiştiriyor ve sağlıklı doğal gıda seçenekleri sunuyoruz. ‘Gıda Güvenliği Herkesin İşidir’ mottosuyla yola çıkarak kolları sıvamış olan bizler, LÖSEV Seferihisar Çiftliği’nde üretilen, Akredite LÖSEV Gıda Laboratuvarları’nda test edilip doğallığı onaylanan tarım ilaçsız, kimyasal katkısız ve parafinsiz mandalinalarımızla sağlıklı beslenmenin kanserle mücadeledeki önemini vurgulayan bir farkındalık hareketi başlatmış bulunuyoruz.

BM’nin Dünya Gıda Güvenliği Günü kapsamında başlattığı farkındalık hareketine LÖSEV olarak destek veriyor ve ‘Sağlıklı yarınlar için şimdiden güvenli gıda tüketelim’ çağrısında bulunuyoruz. #WorldFoodSafetyDay” denildi.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı