Yukarı Çık
Çalışma izni olanların çocukları için kreşler açık olacak 
4 Mayıs 2021 Salı 12:07:02
140 kez okundu.
İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda, zorunlu kamu hizmeti sürdüren ve çalışma muafiyeti olan kişilerin çocukları için özel kreş ve gündüz bakımevleri hizmete devam edecek.

Çalışma izni olanların çocukları için kreşler açık olacak 

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda, zorunlu kamu hizmeti sürdüren ve çalışma muafiyeti olan kişilerin çocukları için özel kreş ve gündüz bakımevleri hizmete devam edecek.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Muammer Erol’un başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazısı gündemi ile toplandı. Alınan karar ile zorunlu kamu hizmeti sürdüren ve çalışma muafiyeti olan kişilerin çocukları için özel kreş ve gündüz bakımevlerinin hizmete devam edeceği bildirildi. Kararda şu ifadelere yer verildi: “İlimiz 27 No’lu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararı ile alınan mevcut tedbirler kapsamında kısıtlamalardan zorunlu kamu hizmetlerini sürdürenler, üretim, güvenlik, sağlık ve sosyal hizmet alanı gibi bazı çalışma alanlarına muafiyet sağlanmıştır. Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca izni verilen ve denetlenen özel kreş ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin tam kapanma döneminde, ancak kısıtlamalardan muaf olanların çocuklarının bakım ve gözetim ihtiyaçlarının güvenli bir ortamda sağlanabilmesi amacıyla, faaliyetlerinin devamına, Tam zamanlı sokağa çıkma tedbirleri sürecinde faaliyetlerine devam edecek özel kreş ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde belirtilen kreşlerde, gündüz bakım evlerinde ve okul öncesi eğitim kurumlarında alınması gereken önlemler ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca daha önce yayınlanan COVİD-19 tedbirlerinin uygulanmasına devam edilmesine, bununla birlikte tam kapanma sürecinde hizmet verecek kuruluşlarda çalışmakta olan personel için sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduklarının belgeleyebilmeleri için gerekli işlemleri bağlı bulundukları il müdürlüğünce yapılmasına alınan tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda oy birliği ile karar verildi.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı