Yukarı Çık
AKIL VE ZEKA OYUNLARI KULÜBÜ’NÜN BÜYÜK BAŞARISI
3 Mayıs 2021 Pazartesi 12:25:13
198 kez okundu.
Yalova Akıl ve Zeka Oyunları Kulübü’ne kayıtlı öğrenciler, TAZOF’un düzenlediği Oyuncu Beyinler Turnuvası’nda Türkiye derecesi aldılar.

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu (TAZOF)2018 yılından bu yana ilkokul ve ortaokul öğrencileri için “Akıl ve Zeka Oyunları “ Türkiye finalleri düzenliyor. 2020 yılında Antalya’da yapılması planlanan final pandemiden dolayı iptal edildi. TAZOF bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için Oyuncu Beyinler Turnuvası yapma kararı aldı. Bu turnuvada toplam 19 zeka oyunu hem deneme hem de eleme sınavlarında öğrenciler ile buluştu. Sudoku, bölgesel sudoku, kendoku, apartmanlar, çit, kakuro, işlem karesi, ABC bağlama, sihirli piramit, patika, amiral battı, yıldız savaşları, kare karalama, çarpmaca, futoshiki, pentominolar, metaforms, numbers, colours isimli oyunlara toplamda 25 soru ve 90 dakika süre tanındı.

Türkiye dereceleri çıktı..

Konuyla ilgili konuşan Yalova Akıl ve Zeka Oyunları Kulübü Başkanı Ömer Güner, “Öğretmen Yusuf Ziya İlkokulu olarak Okul Müdürümüz Özgür Özevin ile danışıp, onay aldıktan sonra seçtiğim öğrenciler ile okul takımını oluşturdum. Seçilen 6 öğrenci ile haftada 2-3 gün Yalova Akıl ve Zeka Oyunları Kulübümüzde çalışmalara başladım. 6 Haftalık çalışmalar sonunda;  TAZOF Oyuncu Beyinler Turnuvası 2. deneme sınavında çalıştırdığım öğrencim Abdalla Moataz Türkiye 2. si oldu. ( toplamda giren öğrenci sayısı 5000 civarı). TAZOF Oyuncu Beyinler Turnuvası 1. eleme sınavında çalıştırdığım öğrencim Zülal Atmaca 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. (Katılım 5000 öğrenci). 1. eleme sınavında sınava giren öğrencilerin sadece yüzde 20’si 2. eleme sınavına katılım hakkı elde ettiler. Okulumuz öğrencilerinden 5 kişi ilk yüzde 20’lik dilime girerek 2. eleme sınavına girmeye hak kazandılar. 2. eleme sınavı da 9 Mayıs günü Türkiye genelinde onlıne olarak yapılacaktır. Bu sınavda ilk yüzde 10’luk dilime giren öğrenciler ile 30 Mayıs’ta Türkiye finali yapılacaktır. Okul takımındaki tüm öğrencilerime başarılar diliyorum” dedi.           

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı