Yukarı Çık
‘Yalova’nın öncelikli konusu kentsel dönüşüm olmalıdır’
4 Kasım 2020 Çarşamba 15:57:05
2765 kez okundu.
..”Yalova’da ada bazlı kentsel dönüşüm sayesinde vatandaşlarımız can güvenliğinin sağlanması yanında, trafik yoğunluğu azalacak, yeşil alanlara artacak, bisiklet yolları oluşturulacak, şehrimiz nefes alacaktır. Binaların altına yapılacak olan otoparklarla da araçlar yola bırakılmamış olacak, şehrimiz daha modern bir hale bürünecektir.”

 

 


 

 

..”Yalova’nın öncelikli konusu kentsel dönüşüm olmalıdır. Bundan sonraki süreçlerde imar afları ile projelerine uygun olmayan alanlar için asla onay verilmemeli, bina statiğini bozacak kaçak yapılara, katlara af sağlanmamalıdır.”

 

 

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, İzmir depremi sonrası Yalova’da kentsel dönüşüm konusunu gündeme taşıdı. “Geçtiğimiz Cuma günü İzmir merkezli yaşanan deprem sonucunda ortaya çıkan tablo bizleri bir kez daha acı gerçeklerle yüz yüze getirmiştir” diyen Başkan Becan, konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yıllardır söylediğimiz Yalova için tüm ilçeleri dâhil olmak kaydıyla kentsel dönüşüm bir an önce başlatılmalı ve eski bina stokları ivedilikle yenilenmelidir.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası olarak kentsel dönüşümle ilgili olarak, kurumlarında konusunda bilgili kişilerden oluşan komisyon kurulması ve çalışmaların bu şekilde yürütülmesini tavsiye ediyoruz. Bu komisyonda Belediye Başkanlıkları, İl Özel İdare, YTSO, İnşaat ve Mimarlar Odaları, Jeoloji Mühendisleri Odası, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yer almalı ve hızlı bir şekilde Yalova geneliyle ilgili çalışmaya başlamalıdır.

17 Ağustos 1999 depremini yaşamış binalarda oturan çok sayıdaki vatandaşımız, kentsel dönüşüm sayesinde kaderine terk edilmemiş olacak ve binalarının yenilenmesi sağlanarak güvenli bir şekilde oturmaları sağlanacaktır. Aksi durumda Yalova’da yaşanacak bir büyük deprem sonrasında çok büyük ve acı bir tablo ile karşılaşma riskimiz çok yüksek olacaktır. Yalova’da ada bazlı kentsel dönüşüm sayesinde vatandaşlarımız can güvenliğinin sağlanması yanında, trafik yoğunluğu azalacak, yeşil alanlara artacak, bisiklet yolları oluşturulacak, şehrimiz nefes alacaktır. Binaların altına yapılacak olan otoparklarla da araçlar yola bırakılmamış olacak, şehrimiz daha modern bir hale bürünecektir.

Kentsel dönüşümün ekonomik boyutunu da irdelememiz gerekir diye düşünüyorum. İnşaat sektörü beraberinde kendisi ile ilintili birçok yan sektörü de ilgilendirmektedir. Bu sektörlerin hareket kazanması ve iş yapması sayesinde başta istihdam artacak olup, doğacak vergilerden devletimizin alacağı vergi oranları da artacaktır. Bu sayede kentsel dönüşümde devletimiz tarafından sağlanacak destek payı da sağlanmış olacaktır. Özetle kentsel dönüşümü çok fazla maddi külfet getirmeden kendi dinamikleri içinde çözülebileceği kanaatindeyim. Yalova’nın öncelikli konusu kentsel dönüşüm olmalıdır. Bundan sonraki süreçlerde imar afları ile projelerine uygun olmayan alanlar için asla onay verilmemeli, bina statiğini bozacak kaçak yapılara, katlara af sağlanmamalıdır.

17 Ağustos 1999 depremini en derin acılarla yaşayan bir il olarak şehrimizde kentsel dönüşümün bir an önce yapılmasını, çalışmalara başlanılmasını temenni ediyor, İzmir depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da şifa diliyorum.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı