Yukarı Çık
PANDEMİ ÖNLEMLERİ ARTIRILIYOR
4 Kasım 2020 Çarşamba 15:22:00
2739 kez okundu.
İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan karara göre denetimlere ağırlık verilerek, belirlenen işyerleri 22.00’de hizmetini sona erdirecek.  


 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İçişleri Bakanlığı tarafından Koronavirüs Ek Tedbirleri kapsamında 81 ilin valiliklerine yazı gönderildi. Bugün itibariyle başlayacak olan tedbirlerde eskisinden daha çok maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilecek. ‘Koronavirüs Ek Tedbirleri’ başlığı altında yayımlanan kararda şu maddelere yer verildi:

“1. Sağlık Bakanlığı “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile ilgili Genelgelerimizde belirlenen kural ve önlemler doğrultusunda yürütülen denetim faaliyetlerinin vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunabildiği pazaryeri, market, otogar, toplu ulaşım aracı,  cadde/sokak,  park ve bahçeler,  alışveriş merkezleri gibi yerlerde yoğunlaşmasının sağlanması, bu doğrultuda önümüzdeki 10 günlük süreçte konu bazlı denetimlere (her il kendine uygun şekilde planlama yapacak şekilde) ağırlık verilecek.        

2. İşyerlerinin en geç saat 22.00’de kapanmalarının sağlanması; evlere paket servis ve gel-al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın), kahvehane, kıraathane ve çay ocakları,    berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri, nikah/düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar,      tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerler,                      3. 26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılmasının sağlanması, ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarının çalışma koşulları göz önünde bulundurulmak suretiyle il genelinde mesai saatlerinin başlama ve bitiş dönemlerinin İl Pandemi Kurullarında değerlendirilerek il geneli için bir planlamaya gidilmesi, mesai/vardiya başlangıç saatlerinin sabah 06:00’dan itibaren kademeli olarak başlatılarak ara dinlenmesi dahil olmak üzere 06:00-15:00,  06:30-15:30, 07:00-16:00, 07:30-16:30, 08:00-17:00, 08:30-17:30, 09:00-18:00 vb. mesai/vardiya uygulamalarına geçilecek.                 

4. Vatandaşlarımızın bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçınmaları konularında bilgilendirici/bilinçlendirici faaliyetlere ağırlık verilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı