Yukarı Çık
YATAY MİMARİYE 13 İL ADAY
3 Kasım 2020 Salı 16:43:52
3311 kez okundu.
Yatay mimariye ödül verilecek, 13 ilde pilot çalışmalar başlatıldı


 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, önümüzdeki yıl yatay şehirleşmeyi benimseyen kentleri tespit ederek ödüllendirecek. Ayrıca bu kentlere "Medeniyetimizi Yaşatan Şehir Beratı" ve Özgür Mahalle Sertifikası" verilecek. Yatay mimariye geçişte İçlerinde Yalova’nın bulunduğu 13 şehirde örnek proje başlayacak. 2021 yılı Türkiye'de yatay mimarinin ödüllendirileceği bir yıl olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, önümüzdeki yıl yatay şehirleşmeyi benimseyen kentleri tespit ederek ödüllendirecek. Ayrıca bu kentlere "Medeniyetimizi Yaşatan Şehir Beratı" ve "Özgür Mahalle Sertifikası" verilecek. Yatay kentleşme için her ilde pilot bölgeler belirlenerek, "insanların canının en yüksek derecede korunduğu" marka kentler belirlenecek.

13 İLDE ÖRNEK İMAR UYGULAMASI..

Yatay kentleşmenin tüm illerde pilot bölgeler seçilerek benimsenmesini sağlamak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında ilk etapta 13 ilde pilot çalışmalar başlatıldı. Çevre Bakanlığı, 13 ilde örnek imar planı uygulaması ile belediyelere verilecek teknik desteğin altyapısını da belirliyor. İlk etapta Amasya, Tekirdağ, Burdur, Kırşehir, Ordu, Kahramanmaraş, Sivas, Sinop, Karabük, Şanlıurfa, Yalova, Muğla ve Çanakkale'de başlatılan örnek projeler, 2023 yılına kadar 81 ile yayılacak.

DİKEYDEN UZAKLAŞILIYOR..

Yatay mimari, az katlı konut projelerinin inşası sayesinde hayata geçiyor. Yatay mimariye geçiş genellikle iki ya da üç katlı binalar sayesinde gerçekleştirilirken, şehirlerin dikey yapılardan uzaklaşıp yatay mimari ile inşa edilmesi, sadece şehrin silueti üzerinde değil, şehirlerde yaşayan insanlar üzerinde de etkili oluyor. Yatay mimari projeleri, izole hissettirmeyen, daha doğal ve sosyal açıdan daha yakın komşuluk ilişkilerinin oluşmasını sağlarken, olası bir deprem riskini de minimuma indiriyor.

YATAY MİMARİ NE DEMEK?

Yatay mimari, müteahhitlerin veya şahıslar tarafından imarı için girişimde bulunan konutun müstakil ev yapısında olması şeklinde tanımlanabiliyor. 1 ila 2 katlı konutlar oluşturularak, her bir ailenin kendine ait olan konutla yere yakın bir şekilde yaşamlarını sürdürmesi sağlanıyor. Yatay mimari ne demek? Yatay mimari faaliyetleriyle şehrin görünümündeki pürüzler olarak tanımlanan aşırı yüksek binalar ve az katlı yapıların seviyeleri birbirine yaklaştırılır. Apartmanlarda bulunan onlarca farklı dairenin olmaması ve her bir ailenin birbirine denk seviyelerde yaşaması olarak anlaşılıyor. Yatay mimarı ne demek? Bir bölgede konutlar 2 ila 3 katlı olacak şekilde bir karar çıkarıldığı taktirde, yan sokağa 25 katlı bir binanın yapılmasına izin verilmediği taktirde yatay mimari sisteminin kullanıldığı görülüyor. Bu sayede hem bölgeler arasında fark bulunmaması hem de şehrin siluetinin bozulmaması sağlanıyor.

YATAY MİMARİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yatay mimari tercih edildiği taktirde özellikle şehrin belirli bölgelerinde inanılmaz kat farkları olmayacaktır. İki ila beş kat arasında değişiklik gösteren düşük kat sayısına sahip binaların çok sayıda yapılması gerekiyor. 20 katlı bir binada yaşayan insan sayısı 200 oluyorsa, aynı metrekarenin bir konut için verilmesi halinde 10–50 kişi arasında insanın yaşamını sürdürmesi sağlanabilecektir. Yatay mimarinin tercih edilmesi halinde insanlara konutun iç metrekaresi açısından daha büyük bir alan sunulmayacaktır. Komşulukların hatırlanması, mahalle kültürünün gelişmesi, insanların sosyalleşmesi gibi faaliyetler yatay mimari ile mümkün oluyor.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı