Yukarı Çık
Apaydın, esnaf etik ilkelerini açıkladı
30 Ekim 2020 Cuma 13:19:02
3346 kez okundu.
Yalova Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Apaydın öncülüğünde çeşitli üniversitelerden akademisyenlerce geçtiğimiz Ocak ayında Yalova’da kurulan Akademide Etik Derneği, esnaf ve sanatkârlara yönelik 15 maddelik etik ilkeleri açıkladı.

 


 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Çeşitli üniversitelerden akademisyenlerce Yalova’da kurulan Akademide Etik Derneği, esnaf ve sanatkârlar için etik ilkeleri belirledi. Çeşitli üniversitelerde görevli 108 akademisyenin, esnaf ve sanatkârlar odalarının, esnafın ve vatandaşın görüşleri alınarak ahilik kültürü ile modern yönetim ilkeleri ışığında etik ilkeler belirlendi. Titiz bir çalışmanın sonucu belirlenen etik ilkelerin esnaf ve sanatkârlara işlerini yaparken yol göstereceğini belirten Prof. Dr. Fahri Apaydın, bu çalışmanın esnaf ve sanatkârlar için büyük bir katkı olduğunu vurguladı. Apaydın, esnaf ve sanatkârların bu ilkeleri rehber edinmeleri durumunda işlerinde daha da başarılı olacaklarını ve orta ve uzun vadede gelirlerinde de artışların olacağını kaydetti. Apaydın, ekonominin bel kemiğini oluşturan esnaf ve sanatkârların gelişimine katkı verecek her çalışmanın çok değerli olduğunu da dile getirdi. Onların güçlendirilmesinin de önemini özellikle dile getiren Dernek Başkanı Apaydın, bu ilkeleri belirleme çalışmasının Yalova Kent Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Mutlu’nun talebi üzerine başlandığını söyledi.

ETİK İLKELER..

Esnaf ve sanatkârlar etik ilkeleri şu şekilde: "Dürüst, güvenilir ve sözüne sadık olmak. Nazik, sabırlı ve hoşgörülü olmak. Elli açık olmak ancak israftan kaçınmak. İnsanlar arasında ayrım yapmamak. Halk sağlığına, güvenliğine ve hijyene özen göstermek. Müşteriye değer vermek; haklarını ve memnuniyetini gözetmek. Çalışanların haklarını gözetmek ve gelişimlerini desteklemek. İş ortaklarının haklarını gözetmek. Diğer esnafın haklarını gözetmek ve onlarla iyi ilişkiler geliştirmek. Ustalarına saygılı ve vefalı olmak. Kısıtlılığı olan bireyler için ekonomik ve sosyal fırsatlar sağlamak. Çevreyi ve canlıları korumak; korunmalarına yönelik etkinlikleri desteklemek. Yanıltıcı fiyat ve tanıtım uygulamalarından kaçınmak. Mesleğiyle ilgili yenilik ve gelişmelere açık olmak. Yasal sorumluluklarını yerine getirmek."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı