Yukarı Çık
 ŞEVVAL AN SU KUYUSU AFRİKA’DA AÇILDI
15 Eylül 2020 Salı 13:03:56
1283 kez okundu.
İnsan Hak Hürriyetleri ve İnsani Yardım Derneği (İHH) Termal Temsilciliği tarafından gerçekleştirilen su kuyusu projesi kapsamında Mali’de ikinci bir su kuyusu açıldı.  

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İnsan Hak Hürriyetleri ve İnsanı Yardım Derneği (İHH) Termal Temsilciliği’nin başlatmış olduğu proje kapsamında Afrika’da Mali’ye bir su kuyusu daha kazandırıldı. Termal Temsilciliği’nin katkılarıyla Afrika’da ikincisi yapılan su kuyusuna, 8 yaşında kanserden hayatını kaybeden Şevval An’ın ismi verildi. Su kuyusu için kolları sıvayan kadın üyeler düzenledikleri çeşitli etkinliklerle Mali’ye su kuyusu açmayı hedeflemişlerdi. Hayırseverlerin desteği ile toplanan gelir, su kuyusu projesine bağışlandı. Kısa bir sürede İHH Yalova Şubesi’nin bir su kuyusu projesi daha Afrika’da tamamlandı. 

Uzak coğrafyalara umut oldular..

Destek veren hayırseverlere teşekkür eden İHH Termal Hanım Komisyonu Başkanı Sirena Bakırcı, konu ile ilgili şunları söyledi: “Dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamıyor. Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymuyor. Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık bin çocuk ölüyor. Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor. Milyarlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. İHH olarak dünya üzerinde su sıkıntısı problemi yaşayan milyonlarca insanın her türlü ihtiyacını giderebileceği temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların başında ihtiyaç bölgelerinde su kuyusu veya özellikli su kuyusu açmak geliyor. Su kuyularından faydalananların sayısı günlük 300 ile 500 kişi oluyor. Bu su kuyusundan da günlük ortalama 800 kişi faydalanacak. Su kuyusu açılan ülke ve bölgeler yıl içerisinde çevre koşulları ve ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir. Her yıl ağırlıklı olarak Doğu Afrika ve Batı Afrika ülkelerinde olmak üzere Orta Doğu, Orta Asya ve Güney Asya ülkelerinde de ihtiyaca göre su kuyusu projeleri yapılmaktadır. Bölgelerde açılacak su kuyusu sayıları, ülke ihtiyaçlarına göre yılın başında belirlenmekte ve belirlenen kotalar dahilinde su kuyuları açılmaktadır. Su kuyularının büyük bir bölümü başkent ve merkezlere uzak, genellikle kırsal ve ihtiyacın en yoğun olduğu bölgelerde açılmaktadır. Uzak coğrafyalara umut olan ve en önemlisi su gibi aziz olan tüm hayırseverlerimize, su kuyusu projemize destek veren gönüldaşlarımıza teşekkür ederiz.”

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı