Yukarı Çık
‘SEKTÖRÜN YASAL BOŞLUKLARI VAR’
14 Eylül 2020 Pazartesi 12:06:18
5737 kez okundu.
Kalaycı, taşıt kiralamadaki sorunları anlattı


 

 

Haber / Esin KAYA

 

Taşıt kiralama ile ilgili hizmetleri gündeme getiren Yalova Oto Kiralama Kuruluşlar Derneği Yönetim Kurulu (YOKKDER) Başkanı Murat Kalaycı, araç sahibi olarak müteselsilen sorumlu olduklarını, birçok kaza, hırsızlık, kaçakçılık vs. gibi aracın suça karışma durumunda kendilerinin ‘kusursuz sorumlu' durumuna düştükleri için ceza davaları ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Bunun önlenebilmesi için yasal düzenleme gerektiğini aktaran Kalaycı, sektöre özel kasko sözleşmesinin hazırlanmasını ve sektörün işin sıfatının belirlenmesinin önemine dikkat çekti.
‘YASAL BOŞLUKLAR VAR’..
Rent a car sektöründeki yasal boşluğu ve sorunları en iyi bilen işletmeler olarak sorunları rapor haline getirdiklerini ifade eden Kalaycı, Asayiş Şubesi bilgi edinme bürosuna bağlı Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS) uygulamasının daha verimli kullanılarak sektör üyelerinin şikayet ettiği pek çok sorunun çözüme kavuşabileceğini dile getirdi.
‘ARACIN KİMLER TARAFINDAN KİRALANDIĞINI EMNİYET BİLİYOR’..
Başkan Kalaycı. “Örneğin, aracı kiralayanın yapmış olduğu hatalar nedeniyle kesilen cezalar ruhsat sahibi olarak rent a car işletmelerince ödenmek durumunda kalınıyor. Oysa KABİS uygulaması sayesinde o gün o saatte aracın kim tarafından kaç gün kiralandığı ve kullanıldığı belli. Asayiş Bilgi Edinme Sistemi’ne bağlı KABİS'e bildirdiğimiz halde cezaların ruhsat sahibi olarak işletmelere yazılması hukuka ve usule uygun değil. Kesilen bu cezalar aracı kiralayan kişiye kesilmeli” dedi.
‘MAHKEME TRAFİK CEZALARIMIZI İPTAL EDİYOR’..
“Yalova Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığımız trafik cezaların iptalini talep ettiğimizde karşımıza Kabahatler Kanunu’nun 28/8-b maddesi gereğince kesilen trafik cezasında, itirazın kabulüne usule uygun olmadığı gerekçesiyle ruhsat sahibine kesilen her bir ceza iptal ediliyor. Bununla ilgili elimizde binlerce iptal edilen mahkeme kararları var” diyen Kalaycı, özellikle de radar cezaları nedeniyle hız yapanın ceza ödemediği, halbuki ilgiliye ceza kesilip, ehliyetinden de puan düşülmesi gerektiğinin önemini hatırlattı.
‘HALKIMIZA EN İYİ HİZMETİ VERİYORUZ’..
Yalova'da rent a car sektörü olarak halka en iyi hizmeti verdiklerini kaydeden Kalaycı, ticareti bir yana koyup hizmet sektörü olduklarını, buna dayanarak kamu kurumları ve çalışanlarının kendilerine yardımcı olmasını istedi. Yurt içi ve yurt dışından gelen her bir turiste araç verip hizmet verdiklerini açıklayan Kalaycı, aynı zamanda cenazesi, hastası olan, nişanlanan, evlenen, şehir dışından kente gelen, aracı kaza yapan, aracı arızalanan, yolda kalmış her bir vatandaşa 24 saat boyunca hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.
‘RAPORLAR BAKANLIKLARA GÖNDERİLECEK’..
Kalaycı, son olarak, rent a car sektörünündeki yasal boşlukar ile sorunlar ve çözüm önerileri için hazırlanacak raporu daha sonraki aşamada bakanlıklara ve ilgili kurumlara ileteceklerini bildirdi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı