Yukarı Çık
‘Osman Nuri Gürsesli Hoca'nın anlayışından devam edeceğiz’
9 Eylül 2020 Çarşamba 15:48:48
1302 kez okundu.
Yalova El Sanatları Eğitim ve Kültür Derneği adı altında faaliyetlerine devam edecek olan derneğin başkanlığını da Mehtap Hiçyılmaz üstlenecek. Yönetim kurulunda ise Nihal Şahin, Müge Evirgen, Havva Gülay, İsa Yemez, Rahşan Özgöçer, Köksal Ketenci ve Bünyamin Akbulut bulunuyor.

 

.."Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Fakat geçmişin keşkeleri, geleceğin endişesini taşıyarak gün geçirmek bizlere yakışmaz. Bizlerde bunları düşünerek tedbir kapsamında Osman Nuri Gürsesli Hoca'mızın da emeklerinin zayi olmaması için yeni isim olan 'Yalova El Sanatları Eğitim Kültür Derneği'ni besmele çekerek yeni nefeslerle başlatmış bulunuyoruz."

 

.."14 Şubat gününde Rahmetli Osman Nuri Gürsesli Hocamız karma sergisini açardı. Biz de onun mirasını sürdürmek istiyoruz. Pandemi de izin verirse bu yıl 14 Şubat'ta Osman Nuri Gürsesli adına bir sergi açmayı düşünüyoruz."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova El Sanatları Derneği Başkanı Osman Nuri Gürsesli'nin hayatını kaybetmesinin ardından dernek fesih edilmişti. Rahmetli Gürsesli'nin anlayışı ile çalışma arkadaşları yeni bir dernek kurdu. Yalova El Sanatları Eğitim ve Kültür Derneği adı altında faaliyetlerine devam edecek olan derneğin başkanlığını da Mehtap Hiçyılmaz üstlenecek. Yönetim kurulunda ise Nihal Şahin, Müge Evirgen, Havva Gülay, İsa Yemez, Rahşan Özgöçer, Köksal Ketenci ve Bünyamin Akbulut bulunuyor.

'YENİ NEFESLER İLE BAŞLADIK'..

Derneğin kuruluş amacı hakkında açıklama yapan Başkan Hiçyılmaz, "Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Fakat geçmişin keşkeleri, geleceğin endişesini taşıyarak gün geçirmek bizlere yakışmaz. Bizlerde bunları düşünerek tedbir kapsamında Osman Nuri Gürsesli Hoca'mızın da emeklerinin zayi olmaması için yeni isim olan 'Yalova El Sanatları Eğitim Kültür Derneği'ni besmele çekerek yeni nefeslerle başlatmış bulunuyoruz. Derneğimizin amaç belirlediği kişi, görüş, mevki gözetmeden tüm vatandaşlarımıza sanatın ruhunu ve birliğin sevginin önemini hissetirmek ve anlatabilmektir. Yalova halkımıza bu konulardaki hassasiyetini bildiğimiz için sonuna kadar desteklerini esirgemeyeceğiz" dedi.

'TÜM KURSLAR DEVAM EDECEK'..

Tüm kursların olduğu gibi devam edeceğini söyleyen Hiçyılmaz, şöyle devam etti: "Osman Nuri Gürsesli Hocamızın kurmuş olduğu derneğin fesih edilmesinden sonra yine O’nun istediği bir anlayış ile tamamen yeni bir oluşuma girdik. Osman Hocamızın Karizma İş Merkezi'nde bulunan çalışma ofisini de dernek ofisi olarak kullanacağız. Şu an yönetimimiz hazır. Yönetimimizde sanatseverler de var, sanatçılar da var. Osman Hocamızın yanında olan tüm çalışma arkadaşları şu an bizlerin yanında. Yalova El Sanatları Derneği'nde verilen bütün kurslar bu dernek içinde de devam edecek. Müzik, ebru, resim, hat, çini, tezhip, seramik, bez bebek, ev dekorasyonu, nakış, iğne oyası, kültürel geziler gibi A'dan Z'ye her şey olacak."

'KALBİMİZDE YAŞAYACAK'..

Osman Hoca'nın anlayışından devam edeceklerini belirten Hiçyılmaz, "14 Şubat gününde Rahmetli Osman Nuri Gürsesli Hocamız karma sergisini açardı. Biz de onun mirasını sürdürmek istiyoruz. Pandemi de izin verirse bu yıl 14 Şubat'ta Osman Nuri Gürsesli adına bir sergi açmayı düşünüyoruz. Geleneksel hale gelmişti. Sergimizi çok daha fonksiyonlu hale getireceğiz.  Bizler Osman Hoca gibi asla olamayız. Gerçekten Yalova için büyük bir değerdi. O’nun öğrencileriydik. O’ndan öğrendiğimiz çok şey var. O yüzden onun istediği gibi bu derneği yöneteceğiz. O’nun bazı istekleri vardı. Ağaç dikip küçük bir orman yapmak, derneği il dışına taşımak gibi hedefleri vardı. Bizim de hedefimiz Osman Hoca'nın hedefleri gibi. Tamamen O’nun ismiyle adeta aramızdaymış gibi hareket edeceğiz. Yola onunla devam edeceğiz. O çok emek verdi, bu dernek için çok koşturdu. Tabii derneğimizin kurucusu ve geçenlerde rahmetli olan Ahmet Erdoğan Hatipoğlu'nun da bizlere vermiş olduğu düsturla bu işe giriştik. Allah iki başkanımıza da rahmet eylesin. İki başkanımız da kalbimizde yaşayacak" dedi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı