Yukarı Çık
Kurban Bayramı için hazırlık ve denetimler sürüyor
28 Temmuz 2020 Salı 12:23:35
1065 kez okundu.
Kurtköy ve Çiftlik Mahallesi’nde açılan kurban pazarlarında İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri görevli hayvan sağlığı ekipleri,  kurban satış yerlerini sürekli olarak hayvan sağlığı yönünden kontrol ediyor. Ekipler, hayvanlarda bulaşıcı bir hastalığın olup olmadığına, hayvanların kayıtlarına, dişi hayvanlarda damızlık değeri yoktur raporuna bakıyor.

 


 

Haber / Esin KAYA

 

31 Temmuz 2020 Cuma günü başlayacak Kurban Bayramı’nın mutlu, huzurlu, sağlıklı ve sorunsuz geçmesi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün çalışmaları ara vermeden devam ediyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi: “31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında icra edeceğimiz Kurban Bayramı’nın diğer Kurban Bayramlarından farkı Covid-19 pandemi sürecine rast gelmesidir. Kurban Bayramı’nın en önemli özelliği birlik ve beraberliğimizin göstergesi olan akraba ve komşu ziyaretleri ve kurban kesim ibadetidir. Maalesef Covid-19 pandemisi bu ziyaretlerimize ve toplu halde yapılan faaliyetlerimize kısıtlama getirmiştir. Kurban Bayramı süresince yapacağımız ziyaret ve faaliyetlerde maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyulması gerekmekt edir.

Belediyelerimizin teklifi ve İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun kararıyla merkez ilçede Kurtköy yakınlarında, Çiftliköy’de Çiftlik Mahallesi’nde birer adet kurban pazarı açılmıştır. İl ve İlçe Müdürlüklerimiz de görevli hayvan sağlığı ekiplerimiz kurban satış yerlerini sürekli olarak hayvan sağlığı yönünden kontrol etmekte ve hayvanlarda bulaşıcı bir hastalığın olup olmadığına, hayvanların kayıtlarına, dişi hayvanlarda damızlık değeri yoktur raporuna bakmaktadırlar. Denetimlerimiz bayram süresince de devam edecektir. Kurbanlık satın alacak vatandaşlarımız, kurbanlık hayvanlarının tür, ırk, cinsiyet ve yaşını https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya ‘HaySag’ isimli mobil uygulamayı cep telefonlarına indirerek küpe numarasını sorgulayabilirler.

Kurbanlık hayvan yetiştirerek aynı zamanda kendi işletmesinde kurban kesim ve parçalama işini yapacak olan ‘geçici kurban kesim yerleri’ne de Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca oluşturulan heyet tarafından izin verilecektir. Bu güne kadar komisyona il genelinde 173 başvuru yapıldı. Komisyon tarafından başvurular arife gününe kadar değerlendirilerek sonuçlandırılacak. Kurban pazarlarında olduğu gibi geçici kurban kesim yerlerindeki kurbanlıklarda il ve ilçe ekiplerimiz tarafından hayvan sağlığı yönünden kontrol edilmektedir.

Geçici kurban kesim yerlerinde çalışacak kişilerin mevzuat gereği kurban kesim elemanı ve hijyen eğitimi belgelerine sahip olması gerekiyor. Yetiştiricilerimizin mağdur olmamaları ve daha iyi hizmet verebilmeleri için İl/İlçe Müdürlüğümüzün desteği ve organizasyonu ile Merkez ve İlçe Halk Eğitim Müdürlüklerince kurban kesim elemanı ve hijyen eğitimi kursları açıldı. Bu kurslardan 2019 yılında 110 kişiye kurban kesim elemanı belgesi verildi. 2020 yılında da il genelinde 277 kişiye ‘kurban kesim elemanı belgesi’, 463 kişiye ise ‘hijyen belgesi’ verildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın bayramını şimdiden kutluyor, kurbanlarının makbul ve kabul olmasını dileyerek, sağlıklı ve mutlu nice bayramlar temenni ediyoruz.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı