Yukarı Çık
‘Deprem gerçeğini unutmayın!’
28 Haziran 2020 Pazar 14:20:18
1941 kez okundu.
Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG- DER) Başkanı Sabri Karaçam, mahalle afet gönüllülerinin depremlerde önemli görevler üstlendiğini söyledi.

 

..”2019 yılında 27 bin öğrenciye ulaştık. 2020 yılında ise Şubat ayına kadar 10 bine yakın öğrenciye ulaştık. Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitimlerimize bir süre ara verdik.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam, talep halinde kademeli olarak afet bilinç eğitimlerine başlayacakları söyledi. Vatandaşların koronavirüs korkusundan dolayı deprem gerçeğini unuttuğunu ifade eden Karaçam, “Büyük Marmara Depremi ile her an karşı karşıya kalabiliriz. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs deprem bilincine de gölge düşürdü. Ancak deprem gerçeğini de unutmamakta fayda var. Biz MAG’lar olarak her türlü göreve hazırız. Olası bir depremde tüm tedbirlerimizle sahada görev alacağız. 2019 yılında 27 bin öğrenciye ulaştık. 2020 yılında ise Şubat ayına kadar 10 bine yakın öğrenciye ulaştık. Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitimlerimize bir süre ara verdik. Ancak vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda kademeli olarak çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

‘Mahalle afet gönüllüleri afetlerde her zaman hazırız’..

‘Depreme hazır mıyız’ sorusuna yanıt veren Karaçam, MAG’ların öneminden şöyle bahsetti: “Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir. Kurtarılanların yüzde 75’ini yerel halk kurtarmaktadır. Mahalle afet gönüllüleri yerel halkın eğitim almış ve örgütlenmiş kısmıdır. Depremin üç aşamasında da vardır. Afet öncesi halkı afet hazırlamak, afet anında arama- kurtarma yapmak; gerektiğinde mahallesini toplanma bölgelerinde toplayarak çadırlarını kurmak, afetten sonra bulunduğu yerin yeniden yapılanmasında rol almaktadır. Bizler mahalle afet gönüllüleri afetlerde her zaman hazırız. Bizler eğitim almış bazı ekipmanlarımız, eski ve kullanılmaz durumda olsa bile almış olduğumuz eğitimler sayesinde kazma kürek ve bulduğumuz bir tahta parçasıyla bile eğer enkaz altında biri varsa bulur ve çıkarırız. Yarın bir deprem olsa biz elimizde bir tek kazma dahi olsa yine enkazda kalanları kurtarmaya çalışırız. Ama modern alet ve edevatla çalışmak başka, kazma-kürek çalışmak başka. Birinde günlerce uğraşırsınız, birinde en kısa sürede enkaz altındaki yaralıyı kurtarırsınız. Zamana karşı yarışta bu çok önemlidir. Bizim tek isteğimiz hepimiz için daha hazırlıklı ve daha donanımlı olmaktır.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı