Yukarı Çık
MUHTELİF ARAZİLER TARIMSAL PROJEYLE DEĞERLENECEK!
24 Haziran 2020 Çarşamba 16:38:22
1813 kez okundu.
Güneyköy Muhtarlığı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği proje kapsamında, köydeki atıl arazilerde Trabzon hurması ile aronya meyvesi yetiştirilecek.


 

 

 

..”İlk etapta hedefimiz 30 dönümlük arazide çalışma yapmak. Daha sonra şahsi tarım arazilerini de devreye sokarak, projemizi 100 dönümlük arazide tamamlamayı düşünüyoruz.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Güneyköy Muhtarı Hacı Murat Erhan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılacak olan projeyle uzun yıllardır kullanılmayan arazilerde Trabzon hurması ve aronya meyvesi yetiştirileceğini söyledi. Muhtar Erhan, ilk etapta 30 dönümlük arazide çalışmanın başlayacağını ifade etti.  

Hedef 100 dönüm..

Muhtar Erhan, “Köyde kullanılmayan arazilerimizi değerlendirmek ve köylümüze istihdam sağlamak amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün destekleri ile bir proje hayata geçiriyoruz. Köyümüzde kullanılmayan tarım alanlarında Trabzon hurması ve aronya meyvesini yetiştireceğiz. Projemize, uzun yıllardır boş ve bakımsız olarak kalan Sadrettin Özden Spor Tesisi’nin giriş bölgesindeki 8 dönümlük arazide başlayacağız. İlk etapta hedefimiz 30 dönümlük arazide çalışma yapmak. Daha sonra şahsi tarım arazilerini de devreye sokarak, projemizi 100 dönümlük arazide tamamlamayı düşünüyoruz. Bu sayede hem ülkemizin tarım hamlesine katkı sunacağız, hem de köylümüzün yeni bir kazanç kapısı kazanmasını sağlayacağız. Arsalarını zaruretten veya keyfiyetten satmak isteyen köylülerimiz için tarıma yönelik bir teşvik kapısı olacak bu projeyi değerlendirme altına aldık.

Özellikle aronya bitkisinin özelliği, sökümü kolay çalı tipi bir bitki olduğundan dolayı, tesisin futbol sahası olarak yapılan bölümünü bu bitki ile değerlendirerek, ileride asli hüviyeti ile kullanıma açılma durumu oluşsa dahi, kolaylıkla sökümü sağlanıp eski durumuyla faaliyete geçebilecektir. Özellikle altını çizmek istediğimiz bir diğer husus, yapılacak projenin köy tüzel kişiliği adına kayıt altına geçmesi ve gelirinin de yine tamamen köyümüze kalacak olmasıdır. Proje, tesisimizin şenlik alanı olarak kullanılan kısmını içermemektedir, şenlik alanı olarak kullanılan Güney yakası aynı şekliyle kalacaktır. Üç yılın sonunda ürün vermeye başlayan hurma ile beraber aronyalarımızın dönüm başına şu an yaklaşık minimum 20 bin TL kâr marjı vardır. Bu şekilde değerlendireceğimiz yaklaşık 20 dönüm araziden köyümüze hedeflediğimiz yıllık getiri yaklaşık 350- 400 bin TL arası muazzam bir rakamdır. Özellikle, bakım istemeyen ve katma değeri yüksek hurma projemiz rayına oturduktan sonra, köylülerimizin şahsi iştiraki ve arazilerini değerlendirmeleri ile Güneyköy’ün özellikle bu alanda, tarım üzerine bir merkez olacağına olan inancımız tamdır, tarım ve hayvancılık üzerine planlamalarımız ve hedeflerimiz bu doğrultuda devam edecektir.Projemize destek veren Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sayın Suat Parıldar’a ve ekibine teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı