Yukarı Çık
BU BAYRAM EVDEYİZ
21 Mayıs 2020 Perşembe 16:02:50
1219 kez okundu.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu bayram diğer bayramlardan farklı olacak. Tedbir kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 81 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu kapsamda Yalova'da da Ramazan Bayramı boyunca sokağa çıkmak kısıtlandı..

BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

 

 

Bugün saat 00.00 ile 26 Mayıs 00.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelge gönderdi. 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

11 ayın sultanı Ramazan ayını geride bıraktığımız şu günde Ramazan Bayramı idrak edeceğiz. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu bayram diğer bayramlardan farklı olacak. Tedbir kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 81 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu kapsamda Yalova'da da Ramazan Bayramı boyunca sokağa çıkmak kısıtlandı. İl Hıfzısıhha Kurulu da genelge kapsamında toplandı ve bazı kararlar aldı.

Fırın, market gibi yerler açık olacak..

Bugün saat 00.00 ile 26 Mayıs 00.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelge gönderdi. 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek. Yasak süresi boyunca ise kısıtlamanın olduğu 23 Mayıs Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlar hariç gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. 24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacak. 23 Mayıs Cumartesi, 24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak.

Şehit aileleri unutulmadı..

Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar tarihinde münhasır olmak üzere aziz şehitlerimizin anne, baba, eş, çocuk ve kardeşleri ile ihtiyaç halinde refakatçileri, şehitlerimizin kabirlerini ziyaret edebilecek. Talepleri halinde şehit yakınlarının şehitliklere ulaşımları valilik/kaymakamlıklarca sağlanacak. Öte yandan bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar günü saat 14:00 ile 20:00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkabilecekler.

Bayram namazı kılınmayacak..

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada koronavirüs salgını sebebiyle camilerimizde bu bayram namaz kılınamayacak. Yapılan açıklamada, "Bu yıl maalesef milletçe büyük mücadele verdiğimiz koronavirüs salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır" ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca, "Minarelerden okunan tekbirlere eşlik ederek o günün bayram günü olduğunu ailesiyle birlikte idrak edilecek. Dileyen kardeşlerimiz bayram namazı niyetiyle, dileyenler de duha/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle namaz kılabileceklerdir" denildi.

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı