Yukarı Çık
ŞEHİTLERİMİZE AHDE VEFA
20 Mayıs 2020 Çarşamba 15:28:53
1020 kez okundu.
Yalova’nın tarihi değerlerini ön plana çıkarmayı amaçlayan İl Özel İdaresi tarafından ihalesi tamamlanan şehitlikte çalışmalara başlandı

 

AKKÖY ŞEHİTLİĞİ

YENİDEN İHYA EDİLİYOR

 

Akköy’de 1921 yılında işgalci çeteler tarafından bir ağacın altında kurşuna dizilerek şehit edilen vatandaşlar anısına yapılmış olan Akköy Şehitliği, İl Özel İdaresi tarafından yenileniyor.

 

Şehitlik; üzerinde Akköy şehitlerimizin ayrı ayrı isimlerinin yazıldığı mezar taşları olan birinci kısım, Akköy Şehitleri için özel tasarlanan anıtın bulunduğu ikinci kısım ve törenlerin yapılması için gölgelik ile güneşten korunan üçüncü kısım olmak üzere bütünleşik üç bölümden oluşuyor.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

1998 yılında yapılan ve son yıllarda oldukça yıprandığı görülen Akköy Şehitliği, şehitlerimizin manevi hatıralarına uygun olarak yeniden inşa ediliyor. Kısa zaman önce Yalova İl Özel İdaresi tarafından ihalesi tamamlanan Akköy Şehitliği yenileme projesi çalışmalarına başlandı.

 Akköy Şehitleri’ni Anma Günü’ne yetiştirilecek..

Konuyla ilgili konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, “İnşa edildiği günden bu yana defaten onarım görmesine rağmen doğal etkenler nedeniyle artık iyice yıpranan ve içinde ziyaretçiler için tehlike arzedebilecek unsurlar oluşan şehitliği, işlevsel hale getirmek ve çok daha güzel bir görünüme kavuşturmak için çalışmalara başlandı. Şehitlik; üzerinde Akköy şehitlerimizin ayrı ayrı isimlerinin yazıldığı mezar taşları olan birinci kısım, Akköy şehitleri için özel tasarlanan anıtın bulunduğu ikinci kısım ve törenlerin yapılması için gölgelik ile güneşten korunan üçüncü kısım olmak üzere bütünleşik üç bölümden oluşuyor. Peyzaj uygulamasının yanı sıra şehitliğin gece de görünmesini sağlayan modern aydınlatması ile başta kirlilik olmak üzere dış etkenlerden korunması için çevresi çitle kapatılacak olan Akköy Şehitliği’nin kısa sürede tamamlanarak her yıl düzenlenen Akköy Şehitlerini Anma Günü’ne yetiştirilmesi için çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı