Yukarı Çık
Engelli basketbolu ikiye bölündü
20 Mayıs 2020 Çarşamba 12:40:07
13 kez okundu.
Koronavirüs salgını nedeniyle 2 aydan fazla süredir oynanmayan Türkiye tekerlekli sandalye basketbol ligleriyle ilgili olarak kulüpler ikiye bölünmüş durumda. Bazı kulüpler, liglerin olduğu şekliyle tescil edilip çıkma potasındaki takımların üst liglere alınıp küme düşmenin kaldırılmasını istiyor. Bazı ekipler de sezonun iptal edilmesini. Son kararı verecek olan federasyonun, takımların taleplerine göre hareket edebileceği ve bu anlamda da liglerin tescil seçeneğinin güçlü olasılık olduğu öğrenildi.

 


 

Onur ERDİK

 

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, tekerlekli sandalye basketbol ligleriyle ilgili yeni bir karar açıklamadı. İki kez ertelenen sezonun geri kalan maçları, son alınan karara göre 1 Haziran’da başlaması gerekiyor. Ancak federasyon, yönetim kurulu ve kulüplerle sıkı bir görüşme içerisinde. Bu anlamda da ülke genelindeki kulüpler ikiye bölünmüş durumda. Bazı kulüpler, salgın nedeniyle sezonun olduğu şekliyle tescillenmesi yönünde görüş bildirirken; bazı takımlar da normal basketboldaki gibi sezonun iptal edilmesinden yana.

 

Sezonun büyük çoğunluğu oynandı..

Ancak normal basketbolda sezonun bitmesine 8 ile 10 aralığında hafta var. Tekerlekli sandalye basketbol liglerinde 3 ile 5 hafta arasında oynanmamış müsabaka var. Sezonun büyük çoğunluğu oynandığı için liglerin olduğu şekliyle tescillenip, sıralamada çıkma hakkı bulunan ekiplerin üst liglere alınması ya da sezonun tamamen iptal edilmesi seçenekleri var. Liglerin şu durumda devam etmesi ise zor ihtimal. Çünkü hem engelli sporcular hem de kulüpler, büyük ölçüde sezonun geri kalan haftalarını oynamak istemiyor. Sezonun tescili ve iptali göz önünde bulundurulduğu için ülke genelinde de kulüpler ikiye ayrılmış durumda.

 

Tescil edilirse YOSK, Süper Lig’e çıkacak..

Diğer yandan Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Ligi’nde mücadele eden Yalova Ortopedikler Spor Kulübü (YOSK), son üç haftası oynanmayan 2019-2020 sezonunda 3. basamakta bulunuyor. Süper Lig’e yükselmek için üç maçından ikisini kazanması yeterli olacak Yeşil-Kırmızılı takımımız, federasyonun ligi olduğu şekliyle tescil etmesi durumunda Süper Lig’e yükselecek. Ancak Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, henüz resmi kararını vermedi ve birkaç gün içinde bu konuda somut adımın atması bekleniyor.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı