Yukarı Çık
'EBRU BİR ZUHURAT SANATIDIR'
18 Mayıs 2020 Pazartesi 16:11:15
944 kez okundu.
Ebru ve minyatür sanatçısı Yalovalı Suna Selma Koçal ve yazar Salih Doğan, Instagram'dan canlı yayınlanan ‘Sudaki Ebruli Renkler’ söyleşisinde konuştu.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Ebru ve minyatür sanatçısı Yalovalı Suna Selma Koçal ve yazar Salih Doğan'ın, Instagram'dan canlı yayınlanan 'Sudaki Ebruli Renkler' söyleşisi büyük ilgi gördü. Söyleşide önemli açıklamalarda bulunan Koçal, ilgi gösteren herkese teşekkür etti. Sanat hayatına çini ile adım attığını dile getiren Koçal, ebru sanatına karşı ilgisinin de küçük yaşlarda başladığını söyledi. Ebruyu Hikmet Barutçugil'den öğrendiği ifade eden Koçal, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle Viyana, Kırgızistan, Pakistan ve Almanya'da düzenlenecek sergilerinin iptal olduğunu da sözlerine ekledi.

'İnternetten ders veriyoruz'..

Söyleşide Koçal, şu sözlere yer verdi: "Hocanın oturmasına, kalkmasına varana kadar her şeyi öğrenmen gerekiyor. Biz ebru derslerimizde tasavvuf sohbetleri de yapıyoruz. Bugün hocasız da eğitim verilebilir diye düşünülüyor ama tabii kolay olmuyor. Artık hocanın formu değişti diyebiliriz. Bu sanatlarımızı öğretecek yetkinlikte ustalarımızın olmadığı yerlerde de öğrenmeye talip olan var. Biz de internet üzerinden bu eğitimi vermeye çalışıyoruz. Benim Avusturalya ve Dubai'de öğrencilerim var. Ebru bir zuhurat sanatı. Benliğinizi dışarda bırakmayı, sabrı ve tevekkülü öğretiyor. Aslında tam bir terapi aracı. Bizler de ustalarımızdan öğrendiğimiz bu sanatı bizden sonrakilere de öğreterek ilerleteceğiz."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı