Yukarı Çık
Bilgiç, ‘Çevrimiçi Söyleşiler’in konuğu oldu
18 Mayıs 2020 Pazartesi 14:37:44
453 kez okundu.
Pepee çizgi filminin yazarı Ayşe Şule Bilgiç, Tüzünataç Çocuk Kütüphanesi tarafından düzenlenen ‘Çevrimiçi Söyleşiler’ine katıldı.

 

 

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Pepee ile Türk çizgi film tarihine adını altın harflerle yardıran Ayşe Şule Bilgiç, Safalı Yılmaz Tüzünataç Çocuk Kütüphanesi tarafından hazırlanan ‘Çevrimiçi Söyleşiler’ programının konuğu oldu.

Kitap okumanın öneminden bahsetti..

Safalı Yılmaz Tüzünataç Çocuk Kütüphanesi’nin instagram hesabından yapılan söyleşide Bilgiç, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu: “Çocuklar kitapla ilk olarak anne karnında buluşmalı, kitapları anne karnında sesli olarak dinlemeli. Doğumdan sonra ise ebeveyn ise çocuğuna kitap okumalı, kitap okurken de çocukla iletişim halinde olmalı, çocuğa kitap okuduğunu hissettirmeli. Çocuk kitaba dokunmalı, hissetmeli kitabı bu sayede çocuk geliştikçe, büyüdükçe dışarıdan kitap okunması için dayatılma olmaz, çocuk kendisi kitap okumaya başlar ve çocukta kitap okuma alışkanlığı gelişmiş olur. Ayrıca kitaplar sürekli çocukların ulaşabileceği, istedikleri zaman dokunabilecekleri yerlerde olmalı. Kitabı okumasa bile kitap materyalleri ile oyun oynaya bilmeli. Kitap okumak çocuklara yaşamadıkları, gidemeyecekleri yerleri tanıtıyor, tanımadığı insanları tanıma fırsatı sağlıyor. Başka yaşamları yaşatıyor. Yüz kere aşk romanı okursanız yüz kere aşık olmuş gibi olursunuz. Çünkü: Okuduğunuz kitaplarda yeni bir hayatı yaşıyorsunuz. Aynı zamanda çocuklara, bireylere yaşam hakkında deneyim yaşatıyor. Okuduğumuz kitaplardaki kelimeler yardımıyla düş kurmalarını ve düşünmelerini sağlamaktadır. Çocuklar ne kadar erken yaşta kitapla tanışıp okursa çocuk hayata karşı daha özgüvenli, deneyimli ve geleceğe kaygı ile bakmayan dil gelişimini erken yaşta tamamlamış olurlar.”

Minik okurlara dijital kitap sözü..

Yazı yazma ihtiyacından da bahseden Bilgiç, “Hayatımda yazma işi tamamen ihtiyaçtan doğmuştur. Bu da benim ergenlik dönemimde yazdığım denemeler ve öyküler ile başladı. Pepee’nin senaryolarını ve gazetecilik yaptığım zamanlarda da yazmaya devam ediyordum. Ama en önemlisi Pepee’yi yazarken oldu. İlkokula başlayan bir çocuğun kelime haznesi 3 bin kelime ama biz bunu 6 bine çıkartmak istiyoruz. Bu yaş aralığı geniş bir yaş aralığını kapsıyor. Bu kelime haznesini de artırmanın en iyi yolu çocuğun kitap okumasıdır. İşte sebepten dolayı kitap yazma yazmaya önem veriyoruz” dedi. Söyleşi sonunda tüm Yalovalı çocuklara sürpriz yapan Bilgiç, Safalı Yılmaz Tüzünataç Çocuk Kütüphanesi’ni her ay en çok kullanan 2 ve toplamda 25 kullanıcısına dijital kitap hediye etme sözü verdi.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı