Yukarı Çık
‘Bizim kulüplerimiz futbol oynamak istiyor’
18 Mayıs 2020 Pazartesi 12:32:41
24 kez okundu.
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, özel bir televizyon kanalında liglerin son durumuyla ilgili bilgi verdi. Liglerdeki kulüplerin futbol oynamak istediğini aktaran Özdemir, TFF’yi sosyal medya üzerinden eleştirenleri doğru bulmadığını dile getirdi. Seyircisiz olarak başlatacakları maçlarla ilgili olarak futbolseverlerin liglerin başlamasını istediğinin altını çizen TFF Başkanı, oynayarak tamamlanması gereken liglerde hak edenin şampiyon olması temennisinde bulundu.

TFF Başkanı Özdemir:

 

 

 

..”Açıklamaları doğru bulmuyorum.”

 

..”Seyircisiz olarak başlatacağız.”

 

..”Futbolseverler liglerin başlamasını istiyor.”

 

..”Hak eden şampiyon olsun.”


 

Onur ERDİK

TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Özel bir televizyon kanalında konuşan Özdemir, liglerle ilgili olarak çok sayıda senaryonun ellerinde bulunduğunu söyledi. Şartlar el verdiği takdirde son belirledikleri tarihlerde ligleri seyircisiz olarak başlatmayı planladıklarını ifade eden Özdemir, salgının durumuna göre belki taraftar izninin verilebileceğini sözlerine ekledi.

‘Bizim kulüplerimiz futbol oynamak istiyor’..

TFF Başkanı Nihat Özdemir, “Yolumuza devam ediyoruz. Ve devam ederken iki konu var; altını tekrar çiziyorum. Birincisi hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyiz. Bir sporcumuzun, bir yöneticinin sağlığı inanın bu ligden daha önemlidir. Bizim hedefimiz sağlık şartları içerisinde bu ligi oynatmaktır. Belki basketbolu veya voleybolu soracaksınız. Basketbol ve voleybol bizden farklı, bir kere onlar salon sporu yapıyorlar. Bu Federasyonların Başkanları ile görüştüğümde takımların 2 tanesi hariç biç birisi oynamak istememiş. Ama bizde öyle değil ki. Süper Lig'de neredeyse 11-12 takım oynamak istiyor. Hentbolu da katalım, onlar salon sporu, biz açık alanda oynuyoruz, onların kulüpleri oynamak istemiyorlar, bizim kulüplerimiz futbol oynamak istiyor. Futbolu oynayarak sezonu sonlandırmak istiyorlar. Süper Lig öyle, 1. Lig'de 11 takım oynamak istiyor. 2. ve 3. Lig kulüpleri ise "12 Haziran bizim için erken" dedi. Onun üzerine son  Yönetim Kurulu toplantısında aldığımız şöyle bir karar var. Süper Lig'i 12 Haziran'da başlatalım. 19 Haziran'da 1. Lig'i başlatalım. 18 Temmuz'dan sonra ise 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör maçlarını oynatma kararı aldık. Sağlık şartları el verirse şimdilik tarihler bunlar” diye konuştu.

‘Açıklamaları doğru bulmuyorum’..

Federasyona yönelik eleştirileri doğru bulmadığının altını çizen Özdemir, “Bir defa bütün kulüplerimize seslenmek istiyorum: Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig, hatta BAL'da oynayan kulüplerimiz dahil. Ne olursunuz, şeffaf olun, açık olun, adil olun. Yani herkes Futbol Federasyonu'ndan kendine yarayacak, kendi çıkarlarına yarayacak kararlar almasını bekliyor. Bizim böyle kararlar almamız mümkün değil. Onun için samimi olsunlar, açık olsunlar ve adil olsunlar. Yani istedikleri bir kararda, kendilerine yönelik bir karar çıkmasını beklemesinler. Hafif bir sitem değil, görüyorum bunları. Görsel ve yazılı basına sık sık açılamalar yapıyorlar. Hatta sanal medyaya dahi, Instagramdan canlı yayınlar yapan, mesajlar yazanlar, tweetler atanlar var. Birçok yöneticimiz, başkanlar mesajlar yolluyorlar. Ben diyorum ki, hiçbir takım yöneticisi, idarecisi, teknik direktörü veya sporcusu, bulundukları durumdan dolayı bizden bir şey beklemesin. Tehlikede olan takımlar diyorlar ki 'Lig burada bitirilsin, aynen basketbol gibi, voleybol gibi küme düşme olmasın biz yola devam edelim' diyorlar. Bu verdikleri röportajlar kamuoyunda inanın kimsenin gözünden kaçmıyor. Kamuoyunda bence komik duruma düşüyorlar. Ama ortaya sağlık konuları ile çıkıp adil kararlar üretmemizi istiyorlarsa onlara saygım sonsuz. Ama ne derlerse desinler TFF Yönetimi, önce futbolcu ve futbolla ilgili insanların sağlığını önde tutarak daima en adil kararları verecektir. Onların açıklamalarıyla, Instagram yayınlarıyla, tweet atmalarıyla biz kararlarımızdan hiçbir zaman dönmeyiz. Biz arkadaşlarımla beraber doğru kararları veririz ve o kararın ışığında, o kararın yönünde devam ederiz. Yoksa onların açıklamalarıyla, kendilerine yarayan kararlar beklemeleriyle TFF herhangi bir şekilde karar değiştirmez. Ligde kalma endişesi olan takımlarımızın, bazı teknik direktörlerimizin kamuoyunda açıklamaları var, ben bunları doğru bulmuyorum. Biz zaten karar alırken bütün insanların sağlığını önde tutarak karar alacağız. Onların bu açıklamalarının bizim kararlarımızda bir etkisi olamaz” şeklinde konuştu.

‘Seyircisiz olarak başlatacağız’..

Öncelikli bir şekilde ligleri seyircisiz başlatmayı hedeflediklerini kaydeden TFF Başkanı Özdemir, “Şu anda tek bir planımız var, şimdilik bütün liglerde bütün maçlar normal statüsünde seyircisiz olmak üzere başlayacak. Takımlar kendi evlerinde başlayarak liglere devam edecek. Bunun üzerinde herhangi bir senaryo konuşulmadı. Ama çok hareketli günler yaşıyoruz. Liglerin başlamasına daha bir ay var. Onun için ne olur ne biter, net bir şey konuşmak istemiyorum. Dün bir gazetemizde Süper Lig'in İstanbul'da, alt liglerin Antalya'da oynanması gerektiğine dair Spor Bakanlığımızın programlar hazırladığını ifade ettiler. Sayın bakanımıza ben bu durumu sordum, 'Haberim yok' dedi. Böyle bir çalışma yapmışlar, teşekkür ediyoruz, biz de inceliyoruz o çalışmaları zaten. Ama bugün itibarıyla bizim ligleri tek bir şehirde oynanması gibi bir programımız yok. Biz günlük hareket ediyoruz. Gelişmelere bakıyoruz, Covid-19 olayı nereye gidiyor, görüşmeler yapıyoruz ve ona göre karar veriyoruz” dedi.

‘Futbolseverler liglerin başlamasını istiyor’..

Yapılan anketleri değerlendiren Nihat Özdemir, “Ankete katılanların yüzde 89'u futbolu, sporu çok özlediklerini belirtiyorlar, bir an önce maçların başlaması gerektiğine inanmışlar, stadyuma gidemeseler bile yayıncı kuruluşun verdiği maçları canlı olarak izlemek istiyorlar. Futbol gerçekten insanların önemli bir meşguliyeti, eğlencesi ve önemli bir unsur, onun için ankete katılanların yüzde 89'u liglerin başlamasını istiyor” ifadelerine yer verdi.

‘Hak eden şampiyon olsun’..

Bazı ülkelerde liglerin tescil edildiğinin hatırlatılması üzerine Özdemir, “Belçika, Hollanda ve Fransa ligleri bitirme kararı verdi. Fransa bu kararı verirken, Futbol Federasyonu bunu istememesine rağmen Fransa Başbakanı Sayın Edouard Philippe çıktı ve ligleri bitirdiğini ilan etti. Ama orada PSG en ön sıradaydı ve çok önemli puan farkı vardı. Hollanda ve Belçika da ligleri tescil etti. Ama ortada basketbolun, voleybolun aldığı kararlar var. Şampiyon ilan etmeden, küme düşme olmadan yollarına devam ettiler. Süper Lig'e geldiğimiz zaman, Süper Lig’de iki takımımız aynı puanda ve sadece gol farkı var. Arkasından hemen iki takımımız 3. ve 4.'lüğü paylaşıyorlar. Hemen arkalarında yine ilk 4'e girmek üzere olan 3-4 takımımız var. Bizim ligde bu kararları vermek mümkün değil. Ligden düşmeye geldiğimiz zaman 3 takımımız altta ama hemen üstündeki takımla gol farkı var. Nefes nefese olan bir ligde tek kararımız olabilir, ligleri oynatarak tamamlamak. Aksi halde çok tartışmalar olur, benim hakkım yendi, yenmedi diye büyük huzursuzluklar olur. Futbol sevgisi hiçbir şeye benzemiyor. Futbol inanılmaz derecede çok etkili, insanları üzecek, huzursuz edecek kararlar almak çok kolay değil. Gelin fedakarlıkta bulunalım, bu ligleri oynayarak tamamlayalım ve kim hak etmişse o şampiyon olsun. Eğer bugün Covid-19 olmasaydı liglerin sona erdiği hafta bu haftaydı. Belki de şampiyona kupayı verecektik bu hafta. Sorasında da hemen EURO 2020 başlayacaktı, İtalya ile açılış maçını oynamaya gidecektik. Alttaki ligleri, BAL'ı sonlandıracağımız günlerdi. Ama olmadı. Yalnız Türkiye'mizde değil bütün dünyamızda yaşanan bu olay karşısında bu hale geldik. Önemli olan bu halden kısa sürede eski halimize nasıl döneceğimizin çalışmalarını yapmamız gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

‘Test yaparak yollarına devam edecekler’..

TFF Başkanı, açıklamasını şöyle tamamladı: “Takımlar hazırlanırken sık sık test yaparak yollarına devam edecekler. Tabii ki pozitif vakalar olabilir. Onları ayıracağız. Tekrar onlara test yaparak yolumuza devam edeceğiz. Bundesliga'da karar şu, bir takımda 14 oyuncu kalsa dahi liglere devam etme kararı aldılar. O kadar kararlılar ki ne yapıp edip Bundesliga'yı sonlandırmak istiyorlar. Bizim de hedefimiz budur.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı