Yukarı Çık
‘Sokakta konuşulanla futbol idare edilmez’
17 Mayıs 2020 Pazar 10:24:41
33 kez okundu.
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yalova Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Tamer Erbul, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Son dönemlerde liglerin durumuyla ilgili olarak Erbul, sokakta konuşulanla futbolun idare edilemeyeceğini söyledi. Bölgesel Amatör Ligi’nin oynanması halinde Süper Amatör Küme’nin de oynanması gerektiğini belirten Erbul, futbolda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının altını çizdi. En kısa zamanda yapılacak açıklamalarla futbol camiasının rahatlayacağının müjdesini veren deneyimli spor adamı, TFF Başkanı Nihat Özdemir’in ‘şimdilik’ kelimesinin es geçilmemesi gerektiğini dile getirdi. Liglerin durumuyla ilgili bütün olasılıkların düşünüldüğünü söyleyen Tamer Erbul, Yalova’da ASKF’nin marka olduğuna dikkat çekti. Yalova’da futbolun kurtuluşunun, profesyonel ligde takımımızın olmasından geçtiğini ifade eden ASKF Başkanı Erbul, Ağustos ayındaki seçimlerde rakip olarak karşısına kim çıkarsa çıksın, saygıda ve sevgide hata yapmayacağını sözlerine ekledi.

Yalova ASKF Başkanı Tamer Erbul:

 

 

 

..”BAL oynanacaksa Süper Amatör de oynanacak.”

 

..”Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

 

..”En kısa zamanda futbol camiası rahatlayacaktır.”

 

..”Şimdilik kelimesini es geçmeyelim.”

 

..”Bütün olasılıklar detaylı şekilde düşünülüyor.”

 

..”ASKF, Yalova’da çok değerli marka oldu.”

 

..”Yalova’da futbolun kurtuluşu, profesyonel ligde takımının olmasıdır.”

 

..”Karşıma kim çıkarsa çıksın, saygıda ve sevgide hata yapmam.”


 

Onur ERDİK

 

TASKK Yönetim Kurulu Üyesi ve Yalova ASKF Başkanı Tamer Erbul, çok önemli açıklamalar yaptı. Liglerde alınan kararları değerlendiren ve futbola yön verenlerin, olasılıkları göz önünde bulundurup karar vermeye çalıştığını bildirdi. TFF Başkanı Nihat Özdemir’in, liglerle ilgili başlama tarihlerini açıkladığı ‘şimdilik’ ifadesinin çok yönlü olduğunu söyleyen Erbul, Koronavirüs salgınının gidişatına göre futbolda yeni kararlar alınabileceğinin sinyalini verdi.

‘Sokakta konuşulanla futbol idare edilmez’..

Yalova ASKF Başkanı Tamer Erbul, “Türkiye’de futbolu, futbol federasyonu idare eder. Herkes bir görüşe sahip. Sokakta konuşulanla futbol idare edilmez. Bu işin içerisinde olan insanlar zaten futbolun özünden gelenler. Sokakta konuşulanı zaten hepimiz konuşuruz. Ne yapılabilir, ileriye dönük neler olması gerekiyor. Çünkü ortada çok hassas bir konu var. Dünyanın çok sıkıntıya düştüğü durum var ortada. Tabii ki futbol bundan çok etkilendi. Liglerimiz ve sporcularımız çok etkilendi. Bunlar kolay işler değil” dedi.

‘BAL oynanacaksa Süper Amatör de oynanacak’..

BAL’da bazı gruplarda takımların birbirine çok yakın bulunduğunu söyleyen Erbul, “BAL’da benim sorumlu olduğum 11. Grup’ta bir hayli sıkıntı var. 6-7 takımın matematiksel olarak şampiyonluk iddiası var. Bunlardan 4’ü birbirine çok yakın. 1. Grup’ta Mardin ile Siirt arasında büyük çekişme var. Bursa Yıldırımspor ile Kütahyaspor arasında da çekişme söz konusu. Bunlar arasında pek puan farkı da yok. Gönül ister ki birinciler çıksın. Ben Yalovalıyım, Yalovaspor’da başkanlık yaptım. Tabii ki Yalovaspor’un direkt çıkmasını isterim. Zaten 5 puan da önde. 15, 10 ve 9 puan önde olan takımlar da var. Ancak bir de aşağıdan gelecek takımlar var. BAL oynanacaksa Süper Amatör Küme de oynanacak anlamına gelir. BAL’da eksilen takımların yerini alt ligden gelecek takımlar dolduracak. Biz Yalova olarak küçük şehiriz, sorunu çözdük diyelim. Ancak İstanbul’da 16 takım play-off oynuyor. Onların bütçeleri belli. Dışarıda konuşmak çok kolay, ama bunun altını doldurmak lazım. Takımların harcadığı paralar var. Bugün bir futbolcu iddiası olmayan bir takıma başka ilden gitmek ister mi? Bu bölgede oynayan oyuncuların çoğu, Marmara Bölgesi’nin oyuncuları. Ayrıca anne ve baba da çocuğunu göndermek istemez. Bu liglerde büyük paralar kazanılamıyor. Bu paralar için sağlık riske atılır mı? Bunlar hep sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çözülmesi için de bu işin başında olan insanlar büyük mücadele veriyor” ifadelerini kullandı.

‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’..

Futbola dönüş süresinin uzatılmasıyla ilgili düşüncelerini aktaran deneyimli spor adamı, “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Buna emin olalım. Fakat neden süre uzatıldı? Takımların en azından bir ay hazırlanması adına süre uzatıldı. Haziran’da başlasa, BAL takımının hazırlanma süreci mümkün değil. Ayrıca BAL ile Süper Amatör Küme arasında bir hafta fark var. Böyle bir sürecin bu aşamada yetişmesi mümkün mü? Herkes bir fikir ortaya atıyor. Bu fikirleri sanki bu işi idare eden insanlar konuşmuyor, düşünmüyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Hepimiz futbolun içinden gelme insanlarız. Konuyla ilgili en kısa zamanda TASKK Başkanı ve TFF Başkan Vekili Ali Düşmez bir açıklama yapacaktır” diye konuştu.

‘En kısa zamanda futbol camiası rahatlayacaktır’..

Futbol camiasının rahatlayacağı açıklamaların en kısa zamanda yapılacağının altını çizen Tamer Erbul, “Geçen hafta yönetim kurulu üyelerinden ve BAL sorumlularından rapor istendi. Şahsım adına konuşuyorum: Gruplarında birinci olan takımlar direkt çıksın. İkinciler arasında en iyi üç takım çıksın. Üst ligin de fazlaşmaması gerekiyor. Normalde 9 tane ikinci sıradaki takımın sıkıntısı var. 11 de birinci, 20 takım. 3. Lig’de ekstradan dördüncü grup açılması gerekiyor. Bunun da çok büyük maliyetleri ve sıkıntıları var. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yapılan açıklamalarla en kısa zamanda futbol camiası rahatlayacaktır” şeklinde konuştu.

‘Şimdilik kelimesini es geçmeyelim’..

TFF Başkanı Nihat Özdemir’in açıklamalarını da değerlendiren ASKF Başkanı, “TFF Başkanı Nihat Özdemir’in açıklamalarının başında ‘şimdilik’ ifadesi geçiyor. Tekrar konunun görüşülüp liglerle ilgili yeni bir karar alınabilir süreci ima ediliyor. İnsan sağlığı çok önemli ve bununla ilgili ciddi problemler var. Hiç kimse şampiyonluk için bir insanın ölmesini istemez. Yarınımızı hiçbirimiz bilmiyoruz. Buradaki süre çok önemli. Hepimiz beklemek zorundayız. İnsanlar iyi niyetle çalışıyorlar, plan ve program yapıyorlar. Ancak hastalığın gidişatı belli değil. Kimse burada kendi başına karar verme yetkisine sahip değil. Görüşler alınıyor. En son kulüplere birebir, ‘bu lige katılmak, yarışa katılmak istiyor musunuz?’ diye sorular soruldu. Bunlar rapor halinde verildi. Fakat ‘şimdilik’ kelimesini es geçmeyelim. Orada çok hassas ve ince nokta var. Ona da saygılı olmak zorundayız” açıklamasında bulundu.

‘Bütün olasılıklar detaylı şekilde düşünülüyor’..

Özellikle sosyal medyada il içinde ve il dışında birçok forumda bilgi kirliliklerinin oluştuğunu hatırlatan Erbul, “Dışarıdaki kişilerin farklı şekillerde kararları sosyal medyada yayınlaması yanlış. Neticede insanları umutlandırmamak lazım. Yetkili insanlar açıklama yapmadıktan sonra bilgi kirliliği oluşmaktadır. Buna da lütfen arkadaşlarız itibar etmesin. En azından bu zor günlerde insanların duygularıyla oynamamak lazım. Bütün olasılıklar detaylı şekilde düşünülüyor. Her şey zincirin bir halkası. Bunlar düşünüldüğünde zaten sorun ortaya çıkıyor. Beklemek ve sabırlı olmak lazım. Konuların istişaresi yapılıyor. Kimse duyarsız değil, ama duyumlarla hareket edilip bilgi kirliliği oluşturulmaması lazım” ifadelerine yer verdi.

‘Bengay kokularını koklayıp girmiş bir insan’..

Ramazan Bayramı sonrasında ciddi açıklamaların olacağını belirten Yalova ASKF Başkanı Tamer Erbul, “Ali Düşmez başkan bu camia içinde bengay kokularını koklayıp girmiş bir insan, soyunma odalarını bilen insan; yani futbolun mutfağından geliyor. Bizim derdimizi en iyi bilecek insan. Futbolculuğu, idareciliği, kulüp başkanlığı ve yöneticiliği var. Ayrıca TFF’de başkan vekili. Bu kadar donanımlı bir insanın bizim konuştuklarımızı düşünmemesi mümkün değil. Onun için bayramı görelim, bayram sonrası çok ciddi açıklamalar gelecek” dedi.

‘ASKF, Yalova’da çok değerli marka oldu’..

Yalova’da ASKF’nin son yıllarda büyük yol kat ettiğini savunan Erbul, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Spor kamuoyunda ASKF başkanlığıyla ilgili olarak, ‘Tamer’den önce, Tamer’den sonra’ ifadesi beni çok mutlu ediyor, gururlandırıyor. O düşünceye sahip olan herkese teşekkür ediyorum. Ancak burada bu işleri sadece Tamer Erbul yapmadı. Yalova ve yönetimdeki arkadaşlarla birlikte yaptık. ‘Ben yok, biz varız’ diye sloganım da buradan gelmektedir. 6 sene önce ASKF’nin ne olduğunu insanlar bilmiyordu. Şuan ASKF, Yalova’da çok değerli bir marka oldu. Benim de buna az çok katkım olduysa, bana çok büyük mutluluk veriyor.”

‘Yalova’da futbolun kurtuluşu, profesyonel ligde takımının olmasıdır’..

3 sezon önce Altınova’nın fırsatı yakalayıp değerlendiremediği 3. Lig’e yükselme konusunda bu sezon Yalovaspor’un elinde ciddi bir avantaj olduğunu bildiren Erbul, “Yalova’da futbolun kurtuluşu, profesyonel ligde takımının olmasıdır. Daha önce Altınova Belediyespor bu fırsatı yakaladı, ancak iki play-off maçında da son dakikadaki gollerle 3. Lig şansını kaçırdı. Açık ara şampiyonluğu vardı, çok üzücü bir durum aslında. Ben yine de kendilerini tebrik ediyorum. Yalovaspor ise şuan bu pozisyonu yakalamış durumda. Profesyonel takımınız olduğu takdirde bu şehrin çocuklarının ufku açılacaktır” diye konuştu.

‘Karşıma kim çıkarsa çıksın, saygıda ve sevgide hata yapmam’..

Ağustos ayında yapılacak Yalova ASKF seçimleriyle ilgili duygularını dile getiren Erbul, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Bir daha başkan seçilir ve devam edersem, 11-14 yaş grubu gelişme grubudur. Bu grupta Altınova’dan Armutlu’ya kadar hiçbir kulübümüze lisans ücreti masrafı yaptırmayacağım. Çünkü Yalova’nın böyle bir çalışmaya ihtiyacı var. Bu yaş kategorilerindeki takımlarımızın Türkiye Şampiyonalarında yarı final ya da final oynadığını düşünürsek, gerçekten güzel işlere imza atmış oluruz. Böylece daha sonraki gelecek jenerasyonun da böyle bir felsefesi olacak. ASKF başkanlık yarışında karşıma kim çıkarsa çıksın, saygıda ve sevgide hata yapmam. Başarılar dilerim, şuanda da resmi açıklama yapan yok, sadece duyumlar var. İlerleyen günlerde 2-3 aday olursa bu da bana gurur verir. Demek ki biz çok güzel işlere imza attık ki; herkes iyi şeylere talip oluyor düşüncesi oluşur. Rakip kim olursa olsun salona onunla kol kola girerim. Kaybedersem de elini sıkarım. Çünkü Yalova’da ASKF marka olmuştur, bunu da asla unutmayalım. Markanın zarar görmemesi için de kendimden her türlü fedakarlığı yapmaya hazırım.”

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı