Yukarı Çık
PAZARLARA YENİ DÜZENLEME
14 Mayıs 2020 Perşembe 14:02:50
37 kez okundu.
Yalova’da kapalı pazaryerinde faaliyet gösteren tüm dükkanlar dünden itibaren hizmet vermeye başladı. Vali Muammer Erol başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nda, dükkanların faaliyetleri hakkında bazı kararlar alındı.


 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nda, Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında Yalova Merkezi Kapalı Pazaryeri'nde faaliyet gösteren dükkanların faaliyetleri hakkında bazı kararlar alındı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: "İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 31.03.2020 tarihli 89780865-153-E-6095 sayılı ‘Pazar Yerleri İlave Tedbirleri’ konulu genelgesine istinaden, pazaryerlerinde koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınmış olan kararlar, pazarcı esnafının talepleri doğrultusunda yaşanan olumlu gelişmeler de göz önüne alınarak yeniden değerlendirildi. Buna göre; aşağıda belirtilen kurallara uymaları şartıyla kapalı pazaryerinde faaliyet gösteren tüm dükkanlar 14.05.2020 tarihinden itibaren açılabilecek. Pazara giriş ve çıkışların halen uygulanmakta olan farklı yerlerden yapılması uygulamasına devam edilmesine karar verildi. Pazar yerine giriş çıkışların kolluk kuvvetleri ve belediye zabıta ekiplerince kontrol altında tutulmasına devam edilmesine ve pazar yerine dükkan sayısının yarısı kadar kişinin içeriye alınıp içerideki kişi çıkmadan yeni bir kişinin içeriye alınmamasına karar verildi. Pazarın girişlerine ve dükkanların bulunduğu alanda belli yerlere el dezenfaktanı konmasına, dükkan sahiplerinin müşterileri için el dezenfektanı bulundurması ve satış yaptığı ürünlere müşteri dokunmadan önce el dezenfektanı ile ellerini dezenfekte etmesini sağlamasına karar verildi. Açıkta satılan gıda maddelerinin şeffaf bir örtü ile kapatılmasına, pazarcı esnafının ve pazara gelenlerin maske takmaları ve sosyal mesafe kurallarına uyulması, özellikle 23.05.2020 Cumartesi günü hem sebze meyve pazarının kurulması hem de arefe günü olması sebebi ile oluşabilecek kalabalığa karşı giriş çıkışların daha dikkatli takip edilmesi ve denetlenmesine karar verildi. Yapılan denetimlerde tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı