Yukarı Çık
‘Liglerin devam etmesi ne kadar sağlıklı olur bilemiyoruz’
14 Mayıs 2020 Perşembe 12:45:00
30 kez okundu.
Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) Yalova Şubesi Başkanı İbrahim İnce, liglerin devam etmesi kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Önceliğin insan sağlığı olduğunu belirten İnce, Türkiye’nin salgın sürecini başarılı şekilde yürüttüğünü söyledi. Liglerin devam etme kararını riskli bulduğunu kaydeden İnce,  salgın sürecinde futbolda olası kural değişikliklerinin her ülkede aynı geçerliliğe sahip olması gerektiğini ve futbolun ortak bir yön olduğunu bildirdi. Yalovaspor’un şampiyonluk şansının yüzde 99 olduğunu ifade eden İbrahim İnce, play-off sistemiyle ilgili de kafalarda soru işareti olduğuna dikkat çekti.

TÜRFAD Yalova Şubesi Başkanı İnce:

 

 

 

..”Öncelik insan sağlığı.”

 

..”Türkiye bu süreci başarılı şekilde yürütüyor.”

 

..”Kararı riskli buluyorum.”

 

..”Futbol ortan bir yön.”

 

..”Yalovaspor’un şampiyon olma şansı yüzde 99.”


 

Onur ERDİK

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ligleri devam ettirme kararına değinen TÜRFAD Yalova Şıbesi Başkan İbrahim İnce, futbol ya da sporla ilgili atılacak adımlarda herkesin ortak fikirlerine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. TÜRFAD’ın görevinin, TFF’nin işleyişine yardımda bulunmak olduğunu açıklayan deneyimli spor adamı, maç esnasında oyuncuların birbirine temasının önlenemeyeceğini ve bunun da risk oluşturduğunu ifade etti.

‘Liglerin devam etmesi ne kadar sağlıklı olur bilemiyoruz’..

TÜRFAD Yalova Şubesi Başkanı İbrahim İnce, “Sporun içindeki arkadaşlarımız, iki kişinin bir araya gelemediği ortamda, daha önce karşılaşılmamış hastalıkla karşı karşıya. Liglerin devam etmesi ne kadar sağlıklı olur bilemiyoruz. Aniden önümüze çıkınca nasıl süreç işleneceği konusunda lig kurulundaki arkadaşlarımız ve hocalarımızın karar vermekte zorlandığı ortamdayız. Herkesin ortak fikirlerine ihtiyaç vardır. Faaliyetlerin yürütülmesi için elinden gelen çalışmaları federasyonumuz yapıyor” diye konuştu.

‘Öncelik insan sağlığı’..

Türk futboluna damgasını vurmuş isimlerin TÜRFAD üyesi olduğunu kaydeden İnce, “TÜRFAD’ın görevi; TFF’nin işleyişine yardımcı olmak. Türk futboluna damgasını vurmuş arkadaşlarımız ve büyüklerimizin önerileri var. Bu çerçevede açıklamalar geliyor. Öncelik insan sağlığı. Avrupa’daki birkaç ülke kısmi olarak liglerini kaldırdı. Bazı ligler oynanmıyor. Avrupa ülkelerinin başka ülkelerde liglerini oynatma düşüncesi var. Dünya bu konuda arayış içinde” ifadelerine yer verdi.

‘Türkiye bu süreci başarılı şekilde yürütüyor’..

Futbolun temaslı bir oyun olduğunu belirten deneyimli spor adamı, “Türkiye bu süreci başarılı şekilde yürütüyor. Almanya’da mesela ligler bu hafta sonu başlayacak. Antrenmanlarında sürekli Koronavirüs testi pozitif çıkan oluyor. Aslında onlarda da durum kritik. Futbolda temaslı mücadeleler çok oluyor. Karışık ortamlarda temas edilmemesi çok zor. Bir oyuncuda bu virüsün olması, diğer oyuncuları da direkt bir şekilde etkileyecek. Yaşanacak gol sevinçlerinde futbolcular birbirlerinden kaçarak mı sevinecekler” değerlendirmesinde bulundu.

‘Kararı riskli buluyorum’..

Futbolun gerekli önlemler alındıktan sonra mutlaka oynanması gerektiğini, bunun da sebebinin kulüplerin gelirleri olduğuna dikkat çeken İnce, “TFF’nin ligleri devam ettirmesi kararını riskli buluyorum. Futbol tabii ki oynanacak. Maddi gelirler maçlara ve naklen gelirlere bağlı. Kulüpler bunlarla ayakta duruyor. Ancak futbolun paydaşları çeşitli öneriler vererek görüşlerini belirtebilmeli. Basketbolda ligler geçersiz sayıldı. Yerinde bir karardı orada alınan karar. Voleybolda da ligler geçersiz. Bizim futbolda alt liglerin sıkıntısı, BAL’da sezonun son haftalar olması. Hijyenik şartlar nasıl sağlanacak. Kulüplerde soyunma odası, antrenman, malzeme odası çok önemli” dedi.

‘Futbol ortak bir yön’..

Futbolda kuralların dünyanın her yerinde aynı olması gerektiğini savunan İnce, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Futbol ortak bir yön. Almanya’da ayrı, Türkiye’de ayrı olması söz konusu değil. Kurallar neyse her yerde aynıdır. Çok hazırlıksız bir ortamda hastalıkla karşılaşınca en kısa zamanda nasıl toparlanabiliriz bunu düşünmeliyiz. Daha iyi tedbirlerle deneme unsurları olabilirdi. Almanya’da ayakla taç atışı kararı alınması gündemde. İspanya ve İtalya da başka ülkelerde maçlarını oynamak istiyor.”

‘Yalovaspor’un şampiyon olma şansı yüzde 99’..

Play-off sisteminde küçük şehirlerin aksine büyük şehirlerde büyük sorunlar yaşanabileceğini söyleyen İnce, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Play-off sistemiyle ilgili de kafalarda soru işareti var. Kaç takım düşerse o kadar takım çıkıyor. Yalova’da böyle bir sorun olmayabilir. Büyük şehirlerde çok büyün sorunlar oluşacak. Bütün ligler oynanırsa play-off da oynanabilir diye düşünüyorum. Yalovaspor’un şampiyon olma şansı yüzde 99. Play-off oynanır mı yoksa direkt mi çıkar bilemeyiz. Şu süreçte 7 takım toplantı yapmıştı. İllerin direkt 3. Lig’e alınması konusunda talepleri olmuştu. BAL oynanırsa Süper Amatör Küme’nin de mutlaka sonuçlanması lazım. Bizim yerel ligimizde sorun olmaz, ama büyük şehirlerdeki liglerde büyük sıkıntılar yaşanabilir.” İnce sözlerini, “TÜRFAD Genel Başkanı Levent Erdoğan, TFF’ye program verdi. Bize göndereceği maili de paylaşacağız. Yönetim kurulu üyelerimiz arasında. Hocalarımız çalışmalarına devam ediyor. TFF Başkan yardımcısı Servet Yardımcı ve MHK Başkanı da üyelerimiz arasında. Sürekli istişare içindeler” diyerek tamamladı.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı