Yukarı Çık
KAYNAK VERİMLİLİĞİ İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
12 Şubat 2020 Çarşamba 13:32:55
1110 kez okundu.
Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü koordinasyonunda, 2020 Yılı 1. Koordinasyon ve İşbirliği Toplantısı, üst düzey amirlerin katılımı ile Yalova İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda yapıldı..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ile Organize Sanayi Bölgeleri'nin işbirliği içerisinde hareket etmelerini sağlamak için koordinasyon ve işbirliği toplantıları üçer aylık periyotlar halinde düzenleniyor. 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilecek toplantıların ilkinde, Bakanlık tarafından, kalkınma ajansları için 2020 yılı kaynak verimliliği temasının görüşülmesi ve işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi konusu gündem olarak belirlendi. Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü koordinasyonunda, 2020 Yılı 1. Koordinasyon ve İşbirliği Toplantısı, üst düzey amirlerin katılımı ile Yalova İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda yapıldı.

Bakoğlu teşekkür etti..

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Aydın Bakoğlu: "Bilindiği üzere; kaynak verimliliği, teknolojik ve endüstriyel gelişmelerin beraberinde getirdiği çevresel zararların artması, yenilenmeyen doğal kaynakların hızla azalması ve doğal kaynakların değerlerinin artması ile imalat sanayinin rekabeti açısından önemli bir konumda yerini korumaktadır. Sanayide kaynak verimliliğinin uygulanmasına yönelik en erken düzenleme AB'nin 24 Eylül 1996 tarihli 96/61/EC Konsey Yönergesi ile oluşturduğu entegre kirlilik önleme ve kontrol direktifidir. Bu direktif ile sanayi için havaya, suya veya toprağa verilen emisyonları, atık yönetimini de dikkate alarak, mümkün olduğu yerlerde önlemek; mümkün değilse, çevreyi bir bütün olarak yüksek bir düzeyde korumayı başarmak için kirliliği en aza indirmek olarak tanımlanan entegre kirlilik önleme yaklaşımı getirilmiştir. Bir başka ifade ile sanayide kirliliğin kapsayıcı bir yaklaşımla ele alınması ve atık üretiminin temiz üretim ve kaynak verimliliği çalışmalar yapılarak azaltılması için koşullar oluşturulmuştur. Bu toplantıda hedefimiz de kaynak verimliliği konusunda neler yapabiliriz onu konuşmaktır. KOSGEB'in bu konudaki desteği nedir bunları tartışmak istiyoruz. Toplantıya katılımlarınızdan dolayı tüm kurumlara teşekkür ederiz" dedi.

Ardından Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğt. Üyesi Doç. Dr. Bayram Kılıç, bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı