Yukarı Çık
YALOVA YENİ HASTANESİNE KAVUŞACAK
11 Şubat 2020 Salı 16:52:14
1314 kez okundu.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, Yalova’da sağlık yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Yalova’da 400 yataklı yeni devlet hastanesi inşaatı tüm hızıyla devam ediyor..

 


Haber / Zeynep TATŞAN
İhale sürecinin tamamlanmasının ardından sözleşmenin imzalanmasıyla inşaat süreci geçtiğimiz yıl başlamıştı. Yalova, çok daha modern koşullarda, yüksek konforda hizmet verecek yeni devlet hastanesine yakın zamanda kavuşacak. Kentin sağlık sorunlarına çözüm olmakla birlikte, hizmet kalitesinde çıtayı daha yukarı taşıyacak. Yatak, oda, ameliyathane, yoğun bakım ünitesi olmak üzere hastanede her detay ihtiyaçlara göre belirlendi, planlaması yapıldı. 400 yataklı yeni devlet hastanesinde helikopter pisti yani heliped de yer alacak. 

Her branştan 140 poliklinik olacak..
Yeni hastane toplam 105 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Hastanede 215 tek yataklı oda, 37 adet iki yataklı oda, toplamda 252 oda yer alacak. Her branştan 140 poliklinikte çok daha modern konforlu ünitelerde hastalar muayene olacak. Yüksek hijyen seviyesinde şartlandırılmış 17 ameliyathane ile hizmet verilecek. Diyaliz ünitesinde 35 yatak, palyatif ünitesinde ise 30 yatak bulunacak. Yanık ünitesi içinse yatak sayısı 6 olarak belirlendi. 

Yoğun bakımda 97 yatak..
Yoğun bakım ünitesinde 97 yatak planlaması yapıldı. Branşlara göre dağılımda, KVC yoğum bakım 20, koroner yoğun bakım 20, yetişkin yoğun bakım 30, çocuk yoğun bakım 6, yeni doğan yoğun bakım 15, acil yoğun bakım 6 yatak ile hizmet verecek. Hasta parametrelerinin en yüksek seviyede takip ve ölçümüne olanak sağlayan yaşam destek üniteleri yer alacak. 

2 bin kişi istihdam edilecek..

İnşaatı tüm hızıyla devam eden hastanede 2 bin kişi istihdam edilecek. 200 bin metrekare arsada, 400 yataklı, 524 deprem izolatörlü güvenli bina, 80 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Hastanede; bin araçlık otopark, 4 cepheden 14 giriş, 130 poliklinik, 221 tek kişilik oda, 15 ameliyathane, 105 yoğun bakım ve palyatif yatağı, anjiyo, KVC birimleri, yanık ünitesi, onkoloji hizmet birimi, anaokulu ve kreş bulunuyor.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı