Yukarı Çık
Hayatı kabusa çeviren aşırı bölgesel terlemeye son!
13 Ocak 2020 Pazartesi 12:15:16
423 kez okundu.

 

Haber / Esin KAYA

 

Özel Atakent Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Murtaza İlhan, son yıllarda sıklıkla karşılaşılan ve hayatı kabusa çeviren aşırı bölgesel terlemeye son veren tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Opr. Dr. Murtaza İlhan, terlemenin ne olduğu, türleri ve tedavi yöntemleri hakkında şunları söyledi: “Terleme; çevre sıcaklığı veya duygusal etkenlere cevap olarak beyindeki bazı özel bölgelerce ter bezlerinin uyarılması sonucu oluşur. Uyarılan ter bezlerinden salınan sıvı ile vücudun serinletilmesi sağlanır. Normal ölçülerdeki terleme miktarı 1ml/m2 den daha az olan terlemedir. Aşırı terleme ise vücutta sempatik sinir sistemi denilen irade dışı çalışan mekanizma ile ter bezlerinin aşırı uyarılması sonucu ihtiyacın ötesinde terleme olmasıdır.”

İlhan, “Hafif terleme bariz değildir ve günlük yaşantıyı etkilemez. Orta derecede terleme günlük yaşantıyı hafif etkiler. Şiddetli terleme ise günlük yaşantıyı ciddi derecede etkiler. Çok şiddetli terleme tolereedilemez, günlük yaşantıyı kabusa çevirir. Bu aşırı terleme, kişinin günlük aktivitelerini, psikolojik durumunu ve sosyal yaşantısını etkiliyorsa, mutlaka tedavi edilmelidir. Lokal aşırı terleme erken çocukluk döneminde başlar, ergenlik döneminde artma eğilimi gösterir. Genellikle avuç içleri erken çocukluk döneminde, koltuk altı bölgesi ergenlik döneminde, baş boyun bölgesi ise erken erişkin dönemde şiddeti artar. Nüfusun % 3’ünde görülür. Hastalar hekime genelde 18/25 yaş arasında başvurur. Aşırı terleme şikayeti ile gelen hastaya öncelikle çeşitli laboratuvar tetkikleri ile sekonder aşırı terleme dediğimiz başka bir hastalığa bağlı olup olmadığı araştırılır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Murtaza İlhan, Özel Atakent Hastanesi’nde başarıyla yürütülen tedavi yöntemleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Bölgesel aşırı terleme tedavisinde;

Harici ilaçlar ve kremler: Hafif dereceli terlemelerde kullanılabilir. Etkisi günlüktür.

İontoferez: Terleyen bölgeye elektriksel uyarı verilmesi işlemidir. Etkisi 1/2 haftadır.

Cerrahi Tedavi (ETS): Ter bezlerine giden sempatik sinirlerin kesilmesi cerrahi tedavinin ana hedefidir. Hiperhidrozis dediğimiz aşırı terlemenin tedavisindeki tek, kalıcı ve kesin çözüm cerrahi yöntemdir. Genel anestezi altında kapalı ameliyat şeklinde göğüs kafesine 1 cm lik 2 ya da 3 kesi ile yapılmaktadır. Bu işlem sempatik zincirin kesilmesi şeklinde yapılabileceği gibi sinire klips konulması şeklinde de yapılabilmektedir. Şiddetli el terlemesi, yüz terlemesi, koltuk altı terlemesi ETS yöntemi dediğimiz klips yöntemi ile 1 saatte tedavi edilebilmektedir. Ameliyat sonrası lokal terlemede hasta memnuniyeti yüzde 95 civarındadır.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı