Yukarı Çık
'7,5 üzeri depremin olasılığı yüzde 3'tür'
13 Ocak 2020 Pazartesi 11:54:24
214 kez okundu.
Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, yapılan ölçümlerle Kumburgaz çukurundaki fayın, Tuzla’ya kadar gittiği ve 7.5’lik deprem olacak tezinin de çürüdüğünü kaydederek, “Tuzla’dan başlayıp, Büyükçekmece ‘ye kadar gelen fay hattı Adalar fayıdır ve bu ölü bir faydır" dedi..

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Beykent Üniversitesi Hadımköy Yerleşkesi’nde düzenlenen 'Silivri Depremi Sonrası Marmara Bölgesinde Deprem Riski Göller Bölgesi Çevresinin Jeolojisi ve Depremin Etkileri' başlıklı konferansa katılan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, ‘Büyük İstanbul Depremi’ söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Üşümezsoy, son batimetri çalışmasının Kumburgaz çukurundaki fayın Yeşilköy’e doğru uzanmadığını gösterdiğini söyleyerek, “Kumburgaz çukurundaki fay 30 kilometre ve Büyükçekmece’ye doğru gelerek sonlanıyor. Bu fayın devamı 1912’de kırılan Silivri-Tekirdağ-Saroz fayındadır. Bu da Büyükçekmece’den Yeşilköy’e uzanan 70 kilometrelik fayın kırılması ve devamında 7.2’lik depremin olacağı tezini çürütüyor” dedi.

'Olasılık yüzde 3'..
Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, yapılan ölçümlerle Kumburgaz çukurundaki fayın, Tuzla’ya kadar gittiği ve 7,5’lik deprem olacak tezinin de çürüdüğünü kaydederek, “Tuzla’dan başlayıp, Büyükçekmece ‘ye kadar gelen fay hattı Adalar fayıdır ve bu ölü bir faydır. Bu fayda bir depremsellik söz konusu değil. Son batimetride Avcılar ve Beylikdüzü’nde denizden gelen bir sırt var ve bu sırtta hiçbir fay izi yok. Olan fay da Kumburgaz çukurunda bitiyor. Buradaki fayın derinliği 10 kilometre olduğu için de orada en fazla 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelir. Son Silivri depreminden sonra Kumburgaz çukurundaki fay üzerinde oluşacak stres yükleme en fazla 6,5’tir. Bunun da meydana gelme olasılığı ise yüzde 3’tür. Fayın boydan boya kırılması ve 7,5 büyüklüğünde bir deprem olacak söylemi doğru değildir” diye konuştu.

'Çınarcık'ta etkin olur'..
“Meydana gelen artçılar büyük depremin habercisi değil” diyen Üşümezsoy, “1999 yılında Yalova/Çınarcık ana fayı kırılıp, önündeki blokları hareket ettirince bugüne kadar bir takım artçılar meydana geldi. Ancak bu artçılar hiçbir zaman Adalar fayı üzerinde meydana gelmedi. Tam tersi bunlar o fayı keserek kuzeye doğru gelen hatlarda olan depremlerdi. Dolayısıyla artçılar 1999 depreminde sonra o hat üzerinde meydana geldi. Marmara denizinden çıkıp, kuzeye doğru giden ikincil faylar da var. Nitekim bu faylar ancak Yalova/Çınarcık ana fay faaliyete geçince etkin hale gelebilir” şeklinde konuştu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı