Yukarı Çık
109 KAÇAK İNŞAATA YIKIM KARARI
13 Ocak 2020 Pazartesi 11:48:59
255 kez okundu.
Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 2019 yılı içerisinde yapmış olduğu faaliyetleri kamuoyuyla paylaştı.

 

 

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda 155 adet yeni inşaat ruhsatı düzenlendi. 250 adet bina seviye tespiti yapılırken, 185 adet yapı kullanım belgesi hazırlandı. Çalışmalar doğrultusunda 6306 sayılı kanun kapsamında 20 binaya riskli bina tebliği yapılırken, 35 yıkım ruhsatı verildi. 100 adet kat irtifakı işlemleri Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. 3194 Sayılı Kanunun 32. Maddesi gereğince, 109 inşaatın durdurulması, 28 inşaatın ruhsata uygun hale getirilmesi, 109 kaçak inşaat için ise yıkım kararı alındı.

NetCad ortamına işlendi..

2000 yılı sonrasında kentte ruhsat alan parseller harita üretimi, imar planı çizimleri, parselasyon haritaları yapımı ve imar uygulamalarının her türlü çizimi ile raporlarının hazırlanması, arazi toplulaştırma, kamulaştırma haritalarının üretimi, yağmurlama projeleri ve coğrafi bilgi sistemleri çalışmaları NetCad ortamına aktarıldı.

95 işyeri açma ruhsatı verildi..

Ayrıca İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Numarataj bölümü tarafından imar onaylı 95 işyerine açma ruhsatı verilirken,Yalova’da 30 cadde ve sokağa belediye meclisi kararıyla isim değiştirilmesi ve isim verilmesi kabul edildi.

Harita birimi faaliyet raporu..

Gaziosmanpaşa, Fevzi Çakmak Mahallesi ile Safran, Hacımehmet, ve Soğucak Köyü sınırları içerisinde bulunan 98 kilometrelik muhtelif imar yollarına ait yol plan, boy kesit ve kotlu alanları hazırlandı. Bununla birlikte Harita Birimi tarafından Elmalık, Kirazlı, Hacımehmet Köyü ve Fevziçakmak ile Bağlarbaşı Mahallerine imar uygulamaları yapıldı.

23 adet imar planı onaylandı..

Vatandaş, kurum ve başkanlık tarafından muhtelif imar planı, ilave imar planı ve plan değişikliği talepleri değerlendirildi. Değerlendirilen talepler incelenerek, kurum görüşleri alınarak, mevzuat hükümleri, üst ölçekli planlar, şehircilik ilke ve esasları kapsamında Belediye Meclisine havale edildi. Yapılan meclis görüşmelerinde 9 adet 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 14 adet 1/1000 ölçekli uygulama imar planı onaylandı.

3 ay başvuru yapılmadı..

2019 yılında yürürlüğe giren Yeni Bina Deprem Yönetmenliği için toplam 91 adet başvuru Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından onaylandı. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 2019 yılının ilk 3 ayında ise zemin ve temel etüt raporu onayı için başvuru yapılmadı.

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı