Yukarı Çık
'SORUNLARIN ÜSTESİNDEN BERABER GELEBİLİRİZ'
10 Ocak 2020 Cuma 16:19:11
337 kez okundu.
Yalova'da görev yapan yerel ve ulusal gazetecilerin çektikleri fotoğraflar sergilendi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Yalova Belediyesi tarafından organize edilen ‘2019'da Basının Gözünde Yalova’ isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Kurdele kesimini Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve gazeteciler birlikte yaparken, fotoğraf sergisine katılım yoğun oldu.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Belediyesi organizasyonu ile Yalova Kent Müzesi'nde ‘2019'da Basının Gözünden Yalova Sergisi’ açıldı. Serginin Türkiye'de ilk olduğunu söyleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü. Bu basında en çok emek harcayan emekçilerin bayramı. Basında 2 ayak vardır. Bir mutfağı vardır bir de vitrin vardır. Bu arkadaşlarımız vitrindedir ama vitrinde olmak çok da iyi bir şey değildir. Çünkü eleştiriyi de, övgüyü de hatta yeri gelir daha öteye giden çirkinlikleri de hep bu insanlar yaşar. O nedenle Çalışan Gazeteciler Günü’nde tüm emekçi gazetecilerin gününü kutluyorum. Bu sergi Yalova’da bir ilk. Burada 100 adet fotoğraf var. Güzel bir sergi ortaya çıktı. Her fotoğrafın onu çeken üzerinde de bir hikayesi var. Bu fotoğraflar derinliği olan fotoğraflar. Bu mesleği yapan biri olarak onların düşüncelerini de hissedebiliyorum. Zor bir meslek. 365 gün 24 saat devamlılığı olan bir meslek. Ben Yalova adına verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. Birçok başarıya da imza atıyorlar. Yalova Belediye Başkanı olarak ben basın mensuplarımızla da gurur duyuyoruz" dedi.

'Akılla hareket etmemiz gerekiyor'..
Gündeme dair değerlendirmelerde de bulunan Başkan Salman, "Bugünden yarını yorumlamak ve kestirmek çok güç. İnsanlar artık günübirlik yaşıyor. Şunu net söyleyeyim; Yalova Belediyesi sorunun en az olduğu belediyelerden bir tanesi. Borç stokunun da giderek eridiği belediyelerden bir tanesi. Artık Türkiye’de belediye başkanları önce çalışanının, personelinin maaşını vermekle mükellef. Ödeyemeyen belediye sayısı giderek artıyor. Bir belediye başkanı; belediyesinde personelin maaşını verebiliyorsa, kentin temizliğini yapabiliyorsa, çöpünü toplayabiliyorsa bana göre şu yıllarda başarılıdır. 2020 yılı da uzmanların görüşlerine göre daha kötü geçeceği yönünde. İş isteyenden bunaldım. Gerçekten bunaldım. İnsanlar haklı ama verebileceğiniz iş yok, iş sahası yok. Mevcutlar da işçiyi çıkartınca sayı giderek artıyor. İşsiz sayısı artıyor. Hiç yaşamadığımız olaylar yaşamaya başladık. İnsanlar çaresiz vaziyette. İnsan olarak da bu durum beni çok üzüyor ve derinden yaralıyor. Artık yoksulluktan, çaresizlikten para isteyen sayısı da arttı. Türkiye’de kimse ‘iyi durumdayım’ demesin. İnsanlar camide, hastaneden, düğünde geliyor, lavaboya bile gelip iş istiyor. Sorunlar azalacağı yerde katlanıyor. Şimdi ben burada Yalova’yı yeniden imar edeceğim, Yalova’yı şöyle yapacağım dersem bu gerçekle örtüşmez. Artık yürekten duyguyla konuşmak hiçbir şeyi kurtarmıyor. Akılla hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

'Tasarruf yapıyoruz'..

Belediye olarak bir tasarruf içerisinde olduklarını söyleyen Başkan Salman, "Sorunların üstesinden birlikle beraberlikle çıkabiliriz. Türkiye’nin en büyük sorunu sevgi sorunu. Bir birimizi sevmiyoruz. Toplum anane gelenek ve göreneklerini, manevi değerlerini ve kültürel mirasını yok etmeye ve giderek erimeye ve ciddi anlamda erozyona uğramaya başladı. Özele Yalova’ya indirgemek doğru değil. Her anlamda Türkiye düzelmeden Yalova’nın düzelmesi mümkün değil. Birincisi tasarruf yapıyoruz. İkincisi ise acil olmayan yatırımların tamamını durdurduk. Durdurmak durumundaydık. Öteleyerek, orta ve uzun vadeye yayarak ilerliyoruz. Bunun başka yöntemi de yok. Savurganlıkla hayalle, acaba yarın şu düzelir mi beklentisiyle bu iş olmaz. Yönetici gerçekçi olmalı ve yarını düşünmek zorunda" dedi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı