Yukarı Çık
‘ÇİLEKTE HER ZAMAN İYİ PİYASAYI YAKALIYORUZ’
3 Aralık 2019 Salı 15:42:38
548 kez okundu.
Sermayecik Köyü’nde yılın son çilek hasadını tamamladıklarını söyleyen İl Genel Meclisi’nin Altınovalı Üyesi Resul Çiftçi, “Sermayecik bu sene de mutlu” dedi.

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

İl Genel Meclisi’nin Altınovalı Üyesi Resul Çiftçi, Sermayecik Köyü’nde yılın son çilek hasadının yapıldığını söyledi. Çiftçi, yıllık rekoltenin 500 ton olduğu çileğin köylünün yüzünü güldürdüğünü ifade etti.

‘Her zaman iyi piyasa yakalıyoruz’..

Havaların güzel gitmesi sebebiyle Ocak ayına kadar hasat yapacaklarını belirten Çiftçi, “Yılın son çilek hasadı devam ediyor. Kar yağana kadar da hasat devam eder. Hasat oldukça verimli geçiyor. Havaların sıcak gitmesi hasat süresini uzattı. Rekoltemiz 500 ton civarında. Rekolte her yıl eksilmeden devam ediyor. Normal bir çilek olsa bir ay hasat yapılıp biter. Bizim ürettiğimiz yediveren çeşidi olduğu için yıl boyu sürüyor. Son hasadımızda ortalama kilogramı üreticiden 12-13 TL’den satıldı. Dönem dönem arz ve talebe göre fiyatlar değişiyor. Biz her zaman iyi bir piyasa yakalıyoruz. Köyümüzde herkes çilekle ilgileniyor. 30 ana üretici var ancak diğer köylü vatandaşlarımız da çilekle uğraşıyor” dedi.

‘2019’U mutlu kapatıyoruz’..

Topraksız tarımı çilek üretiminde denediklerini ifade eden Çiftçi, “Topraksız tarımı şu an deniyoruz, gözlemliyoruz. Bu uygulamayı başarılı olursak devam ettireceğiz. Şu anki hasat üreticimizi memnun etti. Sermayecikli bu sene de mutlu. 2019’u mutlu kapatıyoruz. Çileğin yanında köyümüzde kiraz, ceviz, fasulye, kızılcık, erik, fındık da üretiyoruz. Bizzat orada yaşayan, kendi arazisinde eken biçen kişiler üretim yapıyor. Çilekte depolama sorunu da yaşamıyoruz. Çünkü çilekleri kooperatif olarak her gün İstanbul hallerine gönderiyoruz. Hiç beklemeden satılıyor. Bu son dönemdeki çilek pastane, oteller gibi yerlere gidiyor” şeklinde konuştu.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı