Yukarı Çık
Zayıflama ürünleri mucize mi, yaşamsal tehdit mi?
3 Aralık 2019 Salı 12:30:29
394 kez okundu.
Özel Atakent Hastanesi, Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Fatih Çetinkaya, zayıflama ürünleri ve ilaçları hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

 

 

Haber / Esin KAYA

 

Obezitenin tüm dünyada çığ gibi artan, çağımızın epidemisi sayılan bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Fatih Çetinkaya, konu ile ilgili şunları dile getirdi: “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; dünya genelinde obezite, 1980 yılından günümüze iki kat artmıştır. Aşırı kilo, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve beklenen yaşam süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Sebep olduğu hastalıklarla birlikte sağlık harcamalarında da önemli yer tutmaktadır. Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci önemli nedeni olarak gösterilmektedir. Bu açıdan obezitenin tedavi edilmesi ve önlenmesi konusunda çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Bu amaçla yaşam tarzı değişikliklerinin (fiziksel aktivitenin artırılması ve beslenme önerileri) yanı sıra gereğinde hekim tarafından önerilen zayıflama ilaçları da kullanılabilmektedir. Bu yazıda bugüne kadar önerilmiş tıbbi preparatların yanı sıra zayıflamada etkinliği olduğu öne sürülen destek maddeleri ve ürünler hakkında literatür bilgisi sunmak istiyorum.

Farmakolojik tedavi; Diyet, egzersiz ve davranış değişikliği ile birlikte aşırı kilolu ve obez hastaların tedavisinde önemli yere sahiptir. İlaç tedavisi; tek başına diyet ve egzersiz yoluyla kilo kaybı hedeflerine ulaşmakta başarısız olmuş, diyet ve egzersizin yanında yardımcı tedavi yöntemi olarak düşünülebilir. Hastalarda ilaç tedavisine başlama kararı, fayda ve zararlarının dikkatli değerlendirilmesinden sonra alınmalıdır. İlaç tedavisinin tek başına obeziteyi tedavi etmediği unutulmamalıdır. Tedavinin esas kısmını diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliğinin oluşturduğu önemle vurgulanmalıdır.

YAĞ EMİLİMİNİ AZALTAN İLAÇLAR

Pankreas lipazıinhibe ederek yağ sindirimini engellemekte ve böylelikle bağırsaklardan yağ emilimini azaltarak etkisini göstermektedir. İyi kardiyovaskülergüvenlik profiline sahip olması, serum total ve düşük yoğunluk lulipoprotein (LDL) kolesterol konsantrasyonları üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, farmakolojik tedavide ilk seçenektir. Bu tarz ilaçların kullanımının yan etkileri ise başlıca gastrointestinal sistemde görülmektedir. Hastalarda barsak krampları, fekalinkontinans(dışkılamanın kontrol edilememesi), yağlı lekelenme, A-D-E-K vitaminleri ve beta-karoten emiliminin azalması, şiddetli karaciğer hasarı, oksalat kaynaklıakut böbrek hasarı oluşa bilmektedir.

ANTİ DİYABETİKLER

Tip 2 diyabeti olan kişilerin büyük çoğunluğu fazla kilolu veya obez olup, yaklaşık %10’u tanı sırasında normal kiloda bulunmaktadır. Fazla kilolu veya obez tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde birinci ve ikinci basamak tedavide kilo üzerine nötr etkili veya kilo kaybı sağlayan ilaçların başlanması önerilir. İnsülin tedavisini gerektiren tip 2 diyabeti olan obez hastalarda kilo alımını azaltmak için; metformin, pramlintid veya glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) agonistlerinin (exenatid, liraglutid) tedaviye eklenmesi önerilmektedir.

DİĞER ZAYIFLAMA ÜRÜNLERİ

Toplumda yaygınlaşan obezite sıklığı insanları kilo verme amacıyla farklı arayışlara sürüklemiştir. Fizikselaktivitenin artırılması, beslenme davranışı değişiklikleri gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra farklı vücut ağırlığı koruma yöntemleri geliştirilmekte ve bu yöntemlerin içerisinde  ‘zayıflama ürünü’ adı altında birçok destek (suplement) seçeneği sunulmaktadır. Beslenme destek ürünleri içerisinde ‘yağ yakıcı’ olarak tanımlanan başlıca enerji harcamasını ya da yağ metabolizmasını arttırma, yağ emilimini bozma, ağırlıkkaybını arttırma ve egzersiz esnasında yağ oksidasyonunu arttırma gibi etkilerinden söz edilen ürünler endikkat çekici kategoriyi oluşturmaktadır. Bu ürünler sayılan etkileri gösteren birçok bileşen içermektedir.

KAFEİN

Kafein alımı düşük düzeyde (<200 mg) tutulduğu takdirde dikkat toparlama, yorgunluğu geciktirme, kognitif fonksiyonları etkileme gibi olumlu uyarıcı etkilerinden bahsetmek mümkündür. Günlük 300 mg vealtı kafein alımı güvenli kabul edilmektedir.

KONJUGE LİNOLEİK ASİT (CLA)

CLA’nın vücut yağ oranını azaltmak, insülin direncini iyileştirmek, kan glukozunu düşürmek, lipit profilini iyileştirmek, immün sistemi dengelemek, kemik mineralizasyonunustimüle

etmek ve antikarsinojenik etkileri bilinmektedir. Ilımlı etkisi için uzun vadede günde 3g/gün suplemantasyonu önerilir.

KARNİTİN

Karnitin kullanımının enerji dengesi ve ağırlık kaybı üzerine yararlı etkileri olduğunu savunan çalışmalar mevcuttur. Fakat kullanımının vücut ağırlığını azaltmada önerilmesi için henüz yeterli kanıt bulunmamaktadır.

ÇAYLAR

Günümüzde özellikle zayıflatma çayları olarak bolca karşılaştığımız ve birçok insanın bu tarz uyduruk karışımları veya tek bitki halinde aldığı ürünlerin zayıflatıcı özellikleri hiçbir literatürde bulunmamaktadır.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı