Yukarı Çık
'ENGELLİ OLMAK BİR SEÇİM DEĞİL'
2 Aralık 2019 Pazartesi 15:04:12
358 kez okundu.
Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Murat Arslanhan ve Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Lale Dondurmacıoğlu ve yönetimi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bazı açıklamalarda bulundular.

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Spastik Engelliler Federasyonu Başkan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Murat Arslanhan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bazı açıklamalarda bulundu. Arslanhan, yaptığı açıklamada, "3 Aralık, dünyada ve ülkemizde engellilerin sorunlarının ve uzun yıllardan beri sürmekte olan hak mücadelesinin görünür kılınmasını sağlayan bir gündür. Engelli sorunları, engelli bireylerin insan haklarının korunması ve bu bağlamda engelli kişilere karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile birebir ilişkilidir. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Spastik Engelliler Federasyonu olarak, engelliler açısından nihai amacın, engelli kişilerin kamusal yaşamın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı, çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması ve kişisel gelişim olanaklarından eksiksiz yararlanabilmeleri için sağlık, eğitim, istihdam ve bilgi teknolojileri hizmetlerine tam olarak erişimlerinin sağlanması ve kalıcı kılınması için gerekli olan tüm koşulların oluşturulması gerektiğine inanmaktayız" ifadelerine yer verdi.

'Hesaba katılmayan ayrımcılıktır'..

"Engellilerin sorunlarının, ayrımcı düzenleme ve uygulamalardan kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır" diyen Arslanhan, "Burada söz konusu olan ayrımcılık, daha çok engelli kişilerin özel durumlarının kamusal düzenleme ve uygulamalarda hesaba katılmamasından kaynaklanan bir ayrımcılıktır. Türkiye’nin en köklü sorunlarından biri olan ve hayatın her alanında karşı karşıya kaldığımız bu ayrımcılığın ortadan kaldırılması Türkiye siyasetinin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır. Türkiye’nin, Engellilerin İnsan Haklarına Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin ilk imzalayıcılarından birisi olması önemli bir adımdır. Uluslararası insan hakları sözleşmelerini imzalamak önemli bir yükümlülüğü de beraberinde getirmektedir. Bu yükümlülük, engellilere karşı ayrımcılığın önlenmesinde etkili bir mücadelede bulunulacağına ve engellilerin insan hak ve özgürlüklerinin korunacağına ilişkin sözleşmenin yaşama geçirilmesidir. Bunun gereği olarak bir an önce sözleşme hükümlerinin yerine getirilmesi için hukuki, idari ve uygulama düzeyinde bir eylem programının hayata geçirilmesi gerekmektedir. Tüm bu desteklere rağmen yıllardır biriken engelli bireylerin ve ailelerinin ortak sorunları olan; eğitim, sağlık, istihdam, erişilebilirlik ve sosyal yaşam konularında hala eksikler olduğu görülmektedir. Bu nedenle, engelli sorunları mümkün olduğunca gündemde tutularak, bu konudaki toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü engellilik, sadece sağlık meselesi olmayıp, aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik yönleri de bulunan çok boyutlu bir konudur. Bu nedenle sorunların çözümünde toplumun tüm kesimleri, üzerine düşen rolleri üstlenmeli, eller vicdanlara gitmeli, o vicdanlar sorumluluk almalıdır. Ancak bunlardan sonra engellerin aşılacağına inanıyoruz" dedi.

'Engelli olmak bir seçim değil'..

"Engelli vatandaşlara sahip çıkma çağdaş bir toplum olmanın gerekliliğidir" diyen Arslanhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Engelli bireylerin sağlık, sosyal yaşam ve istihdam gibi yaşamsal hizmetlerden tam ve eksiksiz bir şekilde yararlanmaları en temel insan hakları olarak görülmelidir. Engelliler ve ailelerinin yaşam kalitelerini arttırmak, geleceğe umut ve güvenle bakabilmelerini sağlayacak şartların oluşturulması devletin ve toplumun öncelikli görevi olduğunu düşünüyoruz. Tabi bir de her şeyi devletten beklememek gerek. Engelli olmak bir seçim değil. Engelli olmak bir insanlık hali. O nedenle; toplum olarak bizde belki görmeyenlerin yerine görerek, kalpten duyarak, daha emin adımlar atarak, zihnimizi yorarak, bizim ve çevremizdekilerin yaralarını sararak,  birazcık sağduyu ve duyarlılıkla Engelsiz Türkiye’ye doğru yol alabiliriz. Engellilerin haklarının savunulması, korunması ve iyileştirme çabaları için uzun yıllardır faaliyet gösteren Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, bu vesileyle nüfusumuzun %12,29 gibi önemli bir çoğunluğunu oluşturan, ama doğuştan sahip olduğu hak ve özgürlüklerini kullanamayan tüm engelli vatandaşlarımızın ve onlar için hak mücadelesi yürüten tüm engelli dostlarının her zaman dayanışma duygusu ile yanlarında olacaktır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza ve fedakâr ailelerine mutlu bir gelecek dileğiyle selam ve saygılarımı sunarım."

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı