Yukarı Çık
NAİM SÜLEYMANOĞLU'NU ANLATAN FİLMİ İZLEDİLER
26 Kasım 2019 Salı 16:06:07
155 kez okundu.
Yalova BAL-GÖÇ Derneği yöneticileri ve üyeleri, Balkan Türkleri’nin milli gururu olan milli halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan filmi izlediler.

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Türk ve dünya spor tarihine damga vuran Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan “Cep Herkülü-Naim Süleymanoğlu” sinemaseverlerle buluştu. Naim Süleymanoğlu’nun hayatını konu alan film Yalova’daki sinema salonlarında da vizyona girdi. Yalova Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) yöneticileri, üyeleri ile Yalova Belediyesi Başkanvekili Zekiye Tanıl ve Yalova Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Kumali de filmi ilk izleyenlerden oldu.

'Türklerin milli gururudur'..

Etkinlik hakkında konuşan Yalova BAL-GÖÇ Genel Başkanı Lütfi Özgür, "Naim Süleymanoğlu, biz Balkan Türklerinin milli gururudur. Filmde Süleymanoğlu’nun sadece başarılarla dolu hayatı değil, kendisi de dahil olmak üzere biz Bulgaristan Türklerinin anavatana göçmeden önce yaşadığı zulüm ve baskılar da anlatıldı. Zorla isimlerin değiştirildiği, Belene kampında insanların tutsak edildiği, zorla çalıştırıldığı, asimilasyon politikalarının uygulandığı o günlere geri dönerek duygulu anlar yaşadık. Bu baskı ve işkencelerin ardından evimizi, tüm sahip olduklarımızı geride bırakarak anavatan Türkiye’ye göç edişimizin 30. yılında çalmadan, çırpmadan, ne iş olursa olsun yaparak çalışarak ayakta durabilmenin, kalkınarak bugünlere gelebilmenin haklı gururunu yaşadık. Sadece bizler için değil tüm Türkiye’ye hatta dünyaya mal olmuş sporcumuz, hemşerimiz, dostumuz, ağabeyimiz Naim Süleymanoğlu’nun anısını ölümsüzleştiren, bizleri duygulandıran, gururlandıran ve yer yer gülümseten bu yapım için başta Mustafa Uslu olmak üzere tüm oyuncu kadrosu ve filmin yapımında emeği geçenlere camiamız adına teşekkür ederiz" ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı