Yukarı Çık
TEKSTİL İŞÇİLERİNE KOAH ANLATILDI
26 Kasım 2019 Salı 15:19:27
108 kez okundu.
Dünya KOAH günü etkinlikleri çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi tarafından Yalova'da bulunan Altınova CA Tekstil'de etkinlikler gerçekleştirildi.

 

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Dünya KOAH günü etkinlikleri çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi tarafından Yalova'da bulunan Altınova CA Tekstil'de etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinlikte CA Tekstil'de çalışan personele müdürlük personeli Ayten Alp tarafından KOAH sunumu yapıldı. Sunumda Ayten Alp, "Dünya KOAH Günü'nde ciddi ve önemli bir sağlık sorunu olan KOAH’a dikkatiniz çekmeyi istemekteyiz. KOAH’ın doğru ve erken tanısı, uygun ve yeterli tedavisi ile hastalarımızın kaliteli bir yaşam sürdürmelerini hedefliyoruz" dedi.

Test yapıldı..
"Hastalığın oluşmasına yola açan sigara kullanımı, iç ortam ve dış ortamda hava kirliliği gibi faktörlerin aynı zamanda hastalığın ilerlemesine de neden oldukları hakkında toplumu bilgilendirmenin önemini vurgulamayı önemsiyoruz" diyen Alp, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Ciddi bir sağlık sorunu ve en öldürücü hastalıklardan birisi olan KOAH’ın ve bu hastalıkla ilişkili risk faktörlerinin bilinirliğinin artması hastalık gelişimin önlenmesi ve daha erken tanı alabilmesi için hayati öneme sahiptir. Tekrarlayıcı öksürük, balgam çıkartma, nefes darlığı gibi kronik solunum yakınmalarınız varsa, KOAH gelişmesi için sigara içmek, dış ve iç ortamlarda hava kirliliğine, mesleksel olarak zararlı toz, gazlara, kimyasallara maruz kalma durumunuz varsa göğüs hastalıkları uzmanına başvurunuz. KOAH’ a son vermek için sağlık personeli ve hastalar olarak hep birlikte olalım."
Sunum sonunda tekstilde çalışan personele solunum fonksiyon testi yapıldı. El broşürleri dağıtıldı. Riskli bulunan kişiler ilgili polikliniğe yönlendirildi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı